ROLAND GARROS

Roland Garros: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ημέρας

Οι Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς από αναμέτρησή τους στο Masters Rome (16 Μαΐου 2021)
Οι Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς από αναμέτρησή τους στο Masters Rome (16 Μαΐου 2021) @2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATION IMAGES

Δείτε το πρόγραμμα αγώνων της Δευτέρας (23/5) στο Roland Garros, τις ώρες και τα κανάλια για τους αγώνες της Γραμματικοπούλου, του Ναδάλ και Τζόκοβιτς. Τηλεοπτική μετάδοση του τουρνουά στο Eurosport.

Οι Ράφαελ Ναδάλ (Νο5) και Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1) θα κάνουν πρεμιέρα τη Δευτέρα (23/5) στο Roland Garros, κλέβοντας με τις παρουσίες τους, την παράστα ση στο πρόγραμμα της 2ης ημέρας αγώνων στο Παρίσι.

Ο Ισπανός, κάτοχος 21 Grand Slam τίτλων και 13 φορές πρωταθλητής στο Γαλλικό Όπεν, θα αντιμετωπίσει περίπου στις 16:00 (LIVE από το SPORT24 και τηλεοπτική μετάδοση από το Eurosport 1). τον Αυστραλό και Νο82 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, Τζόρνταν Τόμπσον. Αυτή θα είναι η 2η συνάντησή τους στην Πόλη του Φωτός, μιας και το 2020 είχαν τεθεί αντιμέτωποι στο Masters του Παρισιού, με τον Ράφα να επικρατεί στα δυο sets.

Για το βραδινό session του Philippe Chatrier έχει προγραμματιστεί η πρεμιέρα του υπερασπιστή του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος θα παίξει κόντρα στον Ιάπωνα και Νο94, Γιοσιχίτο Νισιόκα, στις 21:00 (LIVE από το SPORT24 και τηλεοπτική μετάδοση από το Eurosport 1).

Νωρίτερα μέσα στην ημέρα, στο κεντρικό court θα παίξουν και οι δυο πιο πρόσφατες νικήτριες του Γαλλικού Όπεν, στις γυναίκες. Η Νο1 κόσμου και έχουσα αήττητο σερί 28 αγώνων στο Tour, Ίγκα Σφιόντεκ, θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή qualifier, Λέσια Τσουρένκο, στις 12:00GR.

Αμέσως μετά και περίπου στις 14:00GR, η υπερασπίστρια του τίτλου, Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα, θα κάνει την επανεμφάνισή της μετά από τρεις μήνες απουσίας, παίζοντας κόντρα στην 19χρονη Γαλλίδα, Νταϊάν Παρί.

Στο γυναικείο πρόγραμμα, ξεχωρίζει το ντέρμπι 1ου γύρου, ανάμεσα στη Ναόμι Οσάκα και την Αμάντα Ανισίμοβα. Έχει προγραμματιστεί για τις 12:00GR στο Suzanne Lenglen.

Ενώ, το ιστορικής σημασίας ντεμπούτο της στο κυρίως ταμπλό του Γαλλικού Όπεν, θα πραγματοποιήσει στις 12:00GR, στο Court 9 των εγκαταστάσεων, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Νο122). Η 25χρονη Ελληνίδα θα παίξει κόντρα στην Αυστραλή, Ντάρια Σάβιλ Γκαβρίλοβα (Νο127), που αγωνίζεται με Wild Card στο τουρνουά (LIVE από το SPORT24 και τηλεοπτική μετάδοση από το Eurosport 2).

Άκρως ενδιαφέρον αναμένεται το ματς του πρωταθλητή το 2015 στο Παρίσι, Σταν Βαβρίνκα, κόντρα στον 23χρονο Γάλλο, Κορεντάν Μουτέ (Νο139), στις 14:00GR.

Να τονιστεί πως το πρόγραμμα αγώνων ξεκινάει στις 12:00 μέχρι αργά το βράδυ και οι αγώνες θα μεταδίνονται από το Eurosport 1 και το Eurosport 2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Δευτέρας (23/05):

Philippe Chatrier (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Iga Swiatek [1] v. Lesia Tsurenko
2) Diane Parry v. Barbora Krejcikova [2]
3) Jordan Thompson v. Rafael Nadal [5]
–Όχι πριν τις 21:45GR–
4) Novak Djokovic [1] v. Yoshihito Nishioka

Suzanne Lenglen (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Amanda Anisimova [27] v. Naomi Osaka
2) Stan Wawrinka v. Corentin Moutet
3) Anett Kontaveit [5] v. Ajla Tomljanovic
4) Lloyd Harris v. Richard Gasquet

Simonne-Mathieu (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Oceane Dodin v. Andrea Petkovic
2) Cameron Norrie [10] v. Manuel Guinard
3) Linda Noskova [Q] v. Emma Raducanu [12]
4) Benoit Paire v. Ilya Ivashka

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Victoria Azarenka [15] v. Ana Bogdan
2) Heather Watson v. Elsa Jacquemot
3) Attila Balazc v. Marin Cilic [20]
4) Arthur Rinderknech v. Alexander Bublik

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Bianca Andreescu v. Ysaline Bonaventure [Q]
2) Daniel Evans [29] v. Francisco Cerundolo
3) Marton Fucsovics v. Geoffrey Blancaneaux
4) Madison Keys [22] v. Anna Kalinskaya

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Santiago Rodriguez Taverna [Q] v. Taylor Fritz [29]
2) Leolia Jeanjean v. Nuria Parrizas Diaz
3) Angelique Kerber [21] v. Magdalena Frech
4) Sebastian Korda [27] v. John Millman

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Alejandro Tabilo v. Borna Bojo [Q]
2) Anna Karolina Schmiedlova v. Kristina Kucova
3) Alex Molcan v. Federico Coria
4) Ekaterina Alexandrova [30] v. Greet Minnen

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Maryna Zanevska v. Qinwen Zheng
2) Dusan Lajovic v. Sebastian Baez
3) Norbert Gombos [Q] v. Pedro Cachin [LL]
4) Irina-Camelia Begu v. Jasmine Paolini

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Ana Bondar v. Petra Kvitova [32]
2) Nikoloz Basilashvili [22] v. Maxime Cressy
3) Lin Zhu v. Veronika Kudermetova [29]
4) Cristian Garin v. Tommy Paul [30]

Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Valentini Grammatikopoulou [Q] v. Daria Saville
2) Brandon Nakashima v. Kamil Majchrzak
3) Mikael Ymer v. James Duckworth
4) Katie Volynets v. Viktorija Golubic

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Martina Trevisan v. Harriet Dart
2) Alison Riske v. Dayana Yastremska
3) Mackenzie McDonald v. Franco Agamenone [LL]
4) Pedro Martinez v. Henri Laaksonen

Court 13 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Filip Krajinovic v. Reilly Opelka [17]
2) Danka Kovinic v. Liudmila Samsonova [25]
3) Miomir Kecmanovic [28] v. Tomas Martin Etcheverry
4) Arantxa Rus v. Elena Rybakina [16]

TAGS ROLAND GARROS ΝΑΔΑΛ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ