ROLAND GARROS

Roland Garros: Στον πρώτο της τελικό η Γκοφ κόντρα στην Τρεβιζάν

Η Κόκο Γκοφ
Η Κόκο Γκοφ © 2022 JEAN-FRANCOIS BADIAS / AP IMAGES

Η 18χρονη Κόκο Γκοφ (Νο18) συνεχίζει να γράφει ιστορία, αφού επικράτησε 2-0 σετ (6-3, 6-1) της Μαρτίνα Τρεβιζάν (Νο59) και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros.

Συνεχίζει να γράφει ιστορία με τις τρομερές εμφανίσεις της στο φετινό Roland Garros, η 18χρονη Κόκο Γκοφ. Η Αμερικανίδα, Νο18 του ταμπλό, κέρδισε με straight sets την έκπληξη της διοργάνωσης, Μαρτίνα Τρεβιζάν (Νο59), πανηγυρίζοντας την παρθενική πρόκριση της καριέρας της σε τελικό Major τουρνουά.

Το Σάββατο (4/6), θα διεκδικήσει τον 1ο Grand Slam τίτλο της, αντιμετωπίζοντας την Ίγκα Σφιόντεκ, ως η νεαρότερη τενίστρια που αγωνίζεται σε τελικό Major, μετά τη Μαρία Σαράποβα στο Wimbledon του 2004.

Τέσσερα games της πήρε όλα κι όλα η Τρεβιζάν στον μεταξύ τους ημιτελικό, με την Γκοφ να προκρίνεται μετά από 82 λεπτά αγώνα, με σκορ 6-3, 6-1, στην 6η συνεχόμενη νίκη της στο τουρνουά, χωρίς απώλεια set!

ΠΗΓΗ: tennis24.gr