ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ

Paris Masters: Αποκλεισμός στο διπλό για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Vienna Open
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Vienna Open AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός συνέχειας Paris Masters, στο ταμπλό του διπλού, μετά την ήττα που γνώρισε το απόγευμα της Τρίτης (02/11), καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 (7-6(3) - 6-4) σετ από τους Μπενζαμέν Μπονζέ και Άρθουρ Ρίντερνεχ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο 41χρονος Πακιστανός παρτενέρ του, Αϊσάμ Ουλ-Ακ Κουρέσι, ηττήθηκαν με straight sets από τους "γηπεδούχους", Μπενζαμέν Μπονζέ και Άρθουρ Ρίντερνεχ, αποχαιρετώντας πρόωρα τη διοργάνωση.

Μετά από 88 λεπτά παιχνιδιού, οι δυο Γάλλοι επικράτησαν με 7-6(3), 6-4 και προκρίθηκαν στους "16" του θεσμού, όπου θα βρουν απέναντί τους, το Νο8 δίδυμο του ταμπλό (Μαρσέλο Μέλο/Ίβαν Ντόντιγκ).

Τσιτσιπάς και Κουρέσι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μαζί μετά τον Σεπτέμβριο του 2020, όμως δεν κατάφεραν να συνδυάσουν την επανένωσή τους, με νίκη. Αυτήν ήταν η 6η ήττα τους ως δίδυμο (2-6), αλλά πρώτη χωρίς να κερδίσουν set.

Την Τετάρτη (02/11), ο Στέφανος θα ριχτεί στη μάχη του μονού, αντιμετωπίζοντας στον 2ο γύρο τον 22χρονο Αυστραλό, Αλεξέι Πόπιριν.

Πηγή: Tennis24.gr