MONTE CARLO MASTERS

Monte Carlo Masters: Ο Σίνερ νίκησε στον ιταλικό εμφύλιο τον Μουζέτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Jannik Sinner of Italy reacts after winning a point against Marton Fucsovics of Hungary during their third round match at the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia, Friday, Jan. 20, 2023. (AP Photo/Dita Alangkara) AP

Ο Γιανίκ Σίνερ μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα με τον Λορέντσο Μουζέτι, επικράτησε 2-0 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Monte Carlo Masters.

Τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του συνέχισε ο Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος επικράτησε 2-0 σετ του Λορέντσο Μουζέτι στον ιταλικό εμφύλιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Monte Carlo Masters.

Ο Σίνερ επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του χάνοντας μόλις τέσσερα games (δύο σε κάθε σετ).

Μάλιστα ο 21χρονος Ιταλός έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην εποχή των όπεν που κατάφερε να βρεθεί στην ημιτελική φάση σε Indian Wells, Miami Open και Rolex Monte Carlo Masters την ίδια χρονιά. Πριν από αυτόν το συγκεκριμένο επίτευγμα είχαν πετύχει οι Ρότζερ Φέντερερ, Ράφα Ναδάλ, Νόβακ Τζόκοβιτς και Άντι Μάρεϊ.

Ο Σίνερ έφτασε τις 24 νίκες στη σεζόν (24-5), αλλά και την 7η στη διοργάνωση (7-2), ενώ σημείωσε την 20η φετινή νίκη του σε 23 ματς κόντρα σε παίκτες που βρίσκονται εκτός πρώτης 10άδας στην παγκόσμια κατάταξη.

ΠΗΓΗ: Tennis24