MADRID OPEN

Madrid Open: Ο Ντιμιτρόφ νίκησε τον Σβάρτσμαν και περιμένει τον Τσιτσιπά

Ο Ντιμιτρόβ σε αγώνα στο Μόντε Κάρλο | 16 Απριλίου 2022
Ο Ντιμιτρόβ σε αγώνα στο Μόντε Κάρλο | 16 Απριλίου 2022 © 2022 AP PHOTO/DANIEL COLE

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο20) νίκησε με 2-0 σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο15) και θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά αν ο Έλληνας τενίστας αποκλείσει τον Πούιγ.

Εντυπωσιακός ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο20), "σκόρπισε" στα δύο σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο15) και έκλεισε θέση στη φάση των "16" του Madrid Open.

Ο 31χρονος Βούλγαρος, Νο.20 στον κόσμο, πήρε τη νίκη με 6-0, 6-3 σε μόλις 69 λεπτά και συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις στα φετινά Masters.

Με την πρόκριση του μάλιστα περιμένει τον Στέφανο Τσιτσιπά στον επόμενο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτης. Για να γίνει αυτό θα πρέπει ο Έλληνας τενίστας να ξεπεράσει το εμπόδιο του Λούκας Πούιγ το βράδυ της Τετάρτης (4/5).

Μέχρι στιγμής τα άλλα ζευγάρια που έχουν οριστικοποιηθεί είναι Τζόκοβιτς-Μάρεϊ, Ναδάλ-Γκοφέν, Νόρι-Αλκαράθ, Ρούμπλεφ-Έβανς.