ΤΕΝΙΣ

ATP Cup: Νίκη ο Τσιτσιπάς, ήττα ο Περβολαράκης, αποκλεισμός για την Ελλάδα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιτίθεται με backhand απέναντι στον Ντόμινικ Τιμ στο ATP Finals 2020
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε στιγμιότυπο από αγώνα απέναντι στον Ντόμινικ Τιμ Ⓒ 2020 JOHN WALTON/ASSOCIATED PRESS

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 (7-5, 7-5) του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, αλλά η Ελλάδα αποκλείστηκε από την συνέχεια του ATP Cup, αφού νωρίτερα ο Μιχάλης Περβολαράκης ηττήθηκε με 0-2 (3-6, 4-6), από τον Μπούστα. Προκρίθηκε η Ισπανια. Νίκη στο διπλό για την Ελλάδα.

Δύο νίκες, μία ήττα και, τελικά, αποκλεισμός από την συνέχεια του ATP Cup ήταν ο απολογισμός της Ελλάδας.

Ο Μιχάλης Περβολαράκης ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-4), από τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, κάτι που σήμανε τον αποκλεισμό της Ελλάδας και την πρόκριση της Ισπανίας στα ημιτελικά. Ακολούθως πάντως ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 2-0 (7-5, 7-5) του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ.

Στην ολοκλήρωση του προγράμματος της ημέρας με το διπλό, οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μάρκος Καλοβελώνης πήραν την νίκη επί των Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και Μαρσέλ Γκρανόλερς λόγω απόσυρσης του Μπούστα στο πρώτο σετ ενώ το σκορ ήταν 1-0 στα games για την Ελλάδα. Κάπως έτσι, η Ελλάδα επικράτησε με 2-1 των Ισπανών, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο ATP Cup.

Photo Credits: ⓒ 2020 John Walton/Associated Press