Οι απουσίες ρίχνουν τις τιμές, αλλά δημιουργούν και ευκαιρίες

Ο Σανσόνε της Μπολόνια κόντρα στην Ίντερ σε ματς πρωταθλήματος
Ο Σανσόνε κόντρα στην Ίντερ © 2021 LUCA BRUNO/ASSOCIATED PRESS

Σε δύο δυνατές επιλογές από Ιταλία και Ισπανία καταλήγει ο Τσάρλυ από το στοιχηματικό πρόγραμμα της Δευτέρας.

Η Μπολόνια ερχόταν από δύο καλά αποτελέσματα, νίκη με 3-0 με τη Λάτσιο και ισοπαλία 1-1 στο Φρίουλι, σε δύο παιχνίδια που έπιασε εξαιρετική εμφάνιση. Τα επόμενα δύο παιχνίδια της όμως στράβωσαν. Με τη Μίλαν έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 19ο λεπτό. Έβγαλε μαχητικό πνεύμα και κατάφερε παίζοντας με δέκα παίκτες να επιστρέψει από το 0-2 και να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 57ο λεπτό έμεινε με 9 και ήταν αδύνατον στην συνέχεια να παραμείνει ανταγωνιστική. Άντεξε πάντως μέχρι το 83ο λεπτό να παίζει με δύο παίκτες λιγότερους. Το γεγονός πως με αυτές τις συνθήκες δεν της ξέφυγε το παιχνίδι και τα xG ήταν 0,63 - 0,91 επιβεβαιώνει την καλή αγωνιστική της κατάσταση. Μεσοβδόμαδα πήγε στην έδρα της Νάπολι και δέχτηκε δύο τέρματα από πέναλτι. Καταλαβαίνετε πως κάπου η φόρα κόπηκε σε δύο παιχνίδια που κύλησαν περίεργα.

Γεμάτη απουσίες η Κάλιαρι

Με αντίπαλο την Κάλιαρι έχει τεράστια ευκαιρία η Μπολόνια να επιστρέψει στις νίκες. Η Κάλιαρι βρίσκεται στην τελευταία θέση και έχει με διαφορά το καλύτερο ρόστερ από τις ομάδες που θα παίξουν για την παραμονή. Όμως είναι και γεμάτη με απουσίες και αυτός είναι ο λόγος που έχει κατρακυλήσει ο άσος.

Είναι τραυματίες ο επιθετικός ταχύτητας Κεϊτά (8/2),οι βασικοί στόπερ Βαλουκίεβιτς (5/0) ο αριστερός μπακ/χαφ Ντάλμπερτ (6/0) ο βασικός χαφ Νάντες (9/0) ο βασικός μπακ/στόπερ Κάσερες (7/1) ο στόπερ Γοδίν (7/0). Επίσης από το ξεκίνημα της σεζόν είναι εκτός ο σημαντικός χαφ Ρογκ. Καταλαβαίνετε πως ο Ματσάρι δεν έχει την δυνατότητα να παρουσιάσει μία ανταγωνιστική ενδεκάδα και το παιχνίδι αποτελεί μία τεράστια ευκαιρία για να επιστρέψει στις νίκες η Μπολόνια. Ο άσος λόγω των απουσιών παρουσιάζεται αρκετά πτωτικός και βρίσκεται στο 1.70 - 1.75.

Οι απουσίες στην άμυνα υποχρεώνουν τον Περέιρα να αλλάξει σύστημα

Κάτι πάει να κάνει η Γρανάδα στα τελευταία της παιχνίδια. Στο τελευταίο παιχνίδι πριν από τη διακοπή του Οκτωβρίου πήρε μία τεράστια νίκη με 1-0 επι της Σεβίλλης έστω αν χρειάστηκε ταμπούρι. Στην επιστροφή μετρά δύο κολλητές ισοπαλίες με 1-1 με γκολ στο τέλος. Με την Οσασούνα ήταν τυχερή με τον Μοντόρο να αξιοποιεί μία λανθασμένη έξοδο του Ερέρα και να τον κρεμάει στο 89ο λεπτό, τη Χετάφε την έπαιξε μονότερμα και θα ήταν αμαρτία να ηττηθεί. Έχει απουσίες η Λεβάντε, δεν ήταν καλή ούτε στο 2-2 με την Ατλέτικο. Δύο χαζά πέναλτι χάρισαν οι παίκτες του Σιμεόνε που πέταξαν δύο βαθμούς.

Η Λεβάντε έχει σημαντικές απουσίες ειδικά στην άμυνα, τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Ρομπέρ Πιέρ (9/1) τραυματίες οι βασικοί στόπερ Μουστάφι (6/0), Ποστίγκο (3/0), απουσίες που δεν επιτρέπουν στον Περέιρα να παίξει με τρεις στην άμυνα και το γυρνά σε 4-3-3. Λείπουν επίσης ο βασικός χαφ Μελέρο (9/1), ο βασικός στράικερ Ρουτζέ (8/2), και ο χαφ Ραντόγια (7/0).

Ο προπονητής της Γρανάδα, Μορένο δήλωσε πως εκτός των Γκοναλόνς, Ετέκι, Ντουάρτε που έλειπαν και με τη Χετάφε, οι υπόλοιποι είναι διαθέσιμοι. "Όσοι έπαιξαν την περασμένη Πέμπτη είναι διαθέσιμοι και σε καλή αγωνιστική κατάσταση" ήταν τα λόγια του. Δύσκολα να σπάσει το αμυντικογενές 4-4-2 της Γρανάδα η Λεβάντε στην κατάσταση που βρίσκεται το Χ2 ανάμεσα στο 1.80 και στο 1.85.