ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ

Παγκόσμιο στίβου: Ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής

Ο Μίλτος Τεντόγλου με το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος
Ο Μίλτος Τεντόγλου με το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος 2022 AP PHOTO/ASHLEY LANDIS

Ολοκληρώθηκε η παρουσία των αθλητών και αθλητριών της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου. Όλα τα αποτελέσματά τους.

Μετά και τη συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ στα 35 χιλιόμετρα βάδην ολοκληρώθηκε η παρουσία των αθλητών και αθλητριών της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Η χώρα μας κατέκτησε ένα μετάλλιο, το ασημένιο στο μήκος με τον Μίλτο Τεντόγλου. Παράλληλα η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ήταν τέταρτη στα 35 χιλιόμετρα βάδην, ενώ η Κατερίνα Στεφανίδη πέμπτη στο επί κοντώ.

Μέσα στη δεκάδα της σφυροβολίας τερμάτισε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ο οποίος ήταν ένατος, ενώ άτυχη στάθηκε η Γκούσιν που στις λεπτομέρειες δεν προκρίθηκε στον τελικό.

Φυσικά, όλοι οι αθλητές και οι αθλήτριες αξίζουν συγχαρητήρια για το γεγονός ότι κατάφεραν να προκριθούν και να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στο παγκόσμιο.

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι όλοι τους θα βρεθούν σε λίγες ημέρες και στο ευρωπαϊκό όπου υπάρχουν δεδομένα υψηλότερες προσδοκίες για μετάλλια.