Αθλητικές ειδήσεις για την Σκοποβολή στο SPORT24. Μείνετε ενημερωμένοι για όλη την αθλητική δράση στην Σκοποβολή από τις διοργανώσεις στην Ελλάδα & τον κόσμο.
Στο Μόναχο βρίσκονται ήδοι σκοπευτές της Εθνικής Ομάδας Αεροβόλων όπλων σκοποβολής για το Διεθνές Κύπελλο Αεροβόλων Όπλων H&N 2020 που θα γίνει από 21 ως 25 Ιανουαρίου.
Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βελιγράδι ισοφαρίζοντας μάλιστα το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ με επίδοση 587/600. Συγχαρητήρια από τον Υφυπουργό Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη.
Η Άννα Κορακάκη μαζί με τον Ινδό Σαουράμπ Τσοντχάρι κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο μεικτό αγώνισμα του αεροβόλου πιστολιού 10μ στους Τελικούς Παγκοσμίων Κυπέλλων ISSF 2019 που διεξάγονται στην Κίνα.
Η Άννα Κορακάκη αγωνίστηκε στον τελικό του Σπορ Πιστολιού Γυναικών (πυροβόλο) στους Τελικούς Παγκοσμίων Κυπέλλων ISSF 2019 όπου κατέλαβε την πέμπτη θέση.
Αναχωρεί την Παρασκευή (15/11) από το αεροδρόμιο Μακεδονία για την Putian, της Νότιας Κίνας, η Άννα Κορακάκη για τους τελικούς Παγκοσμίων Κυπέλλων σκοποβολής.
Κορυφαία διάκριση και χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σκοποβολής, στο Λονάτο της Ιταλίας, ο Νίκος Μαυρομμάτης. Η επιτυχία του συνοδεύεται από κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η Άννα Κορακάκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στον τελικό του Πιστολιού Sport γυναικών του παγκοσμίου κυπέλλου της Βραζιλίας καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση.
Η Άννα Κορακάκη δεν μπορούσε να κρύψει την χαρά της για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 25 μ. αεροβόλο πιστόλι των γυναικών, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ.
Η Ολυμπιονίκης, Άννα Κορακάκη κατέκτησε την πρώτη θέση στα 25 μ. αεροβόλο πιστόλι των γυναικών, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ.
Η Ολυμπιονίκης, Άννα Κορακάκη κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα 10 μ. αεροβόλο πιστόλι των γυναικών, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ.
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Πεκίνο η Άννα Κορακάκη καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό στο αεροβόλο πιστόλι στα 25 μέτρα.
Η Άννα, Διονύσης και ο Τάσος Κορακάκης βρίσκονται στο Πεκίνο ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου το οποίο θα διεξαχθεί από την Μεγάλη Τετάρτη (25/4) μέχρι και την Κυριακή του Πάσχα.
Η Άννα Κορακάκη λίγο μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο πιστόλι γυναικών 10μ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά της. (Photo)
Οι Άννα και Διονύσης Κορακάκης έμειναν εκτός τελικού στο μικτό των 10 μέτρων αεροβόλο πιστόλι, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος σκοποβολής στο Όσιγιεκ.
Η Άννα Κορακάκη προκρίθηκε στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αεροβόλου πιστολιού 10 μέτρων που διεξάγεται στο Όσιγιεκ της Κροατίας, κάνοντας μεγάλη αντεπίθεση.
Η Άννα Κορακάκη και τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής αποστολής ρίχνονται στη μάχη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αεροβόλων όπλων που διεξάγεται στο Όσιγιεκ της Κροατίας.
Η Άννα Κορακάκη συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών 10μ, ενώ είναι έκτη στο πιστόλι σπορ από 25 μέτρα.
Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης στη σκοποβολή, Άννα Κορακάκη, βρέθηκε στην Τούμπα το βράδυ της Δευτέρας (29/10) και φορώντας κασκόλ του ΠΑΟΚ είδε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. (PHOTO)
Η Άννα Κορακάκη μέσω της επίσημης σελίδας της στο Facebook, θέλησε να μοιραστεί μια προσωπική της ιστορία, στέλνοντας μήνυμα προς τους νέους αθλητές να μην σταματούν να κυνηγούν με πείσμα τα όνειρά τους.
Άγγιξε το μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. ο Διονύσης Κορακάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σκοποβολής στη Νότια Κορέα. Στην τελευταία σφαίρα χάθηκε το βάθρο.
Η Αννα Κορακάκη επιβεβαίωσε ότι ανήκει στην "αφρόκρεμα" της διεθνούς σκοποβολής και στις δηλώσεις της ανέφερε πως είναι τεράστιο αυτό που συμβαίνει και πως μπορεί να κάνει μια μεγάλη διακοπή, αφού εξασφάλισε την παρουσία της στο Τόκιο το 2020.
Το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέκτησε η Άννα Κορακάκη, ένα χρυσό που της εξασφάλισε τη συμμετοχή τους Ολυμπιακούς του Τόκιο!
Ζεστή υποδοχή επιφύλαξαν τα μέλη της ελληνικής αποστολής στην Άννα Κορακάκη μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι, στους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα. Δείτε το VIDEO.
Κορυφαία στον αγώνα του Αεροβόλου Πιστολιού Γυναικών αναδείχθηκε σήμερα (23/6) στους Μεσογειακούς Αγώνες 2018 η Άννα Κορακάκη. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με δύο Ρεκόρ Αγώνων.
Με ανάρτηση της στο instagram η Άννα Κορακάκη επιτέθηκε στην πολιτική ηγεσία και ταυτόχρονα ζήτησε να μη φωτογραφηθούν μαζί της όσοι δρουν με ασέβεια προς την ιστορία.
Διακρίσεων συνέχεια για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Σκοποβολής στις ΗΠΑ. Άννα Κορακάκη και Διονύσιος Κορακάκης κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο μικτό αγώνισμα του αεροβόλου πιστολιού.
Το χρυσό μετάλλιο στα 10 μέτρα με αεροβόλο πιστόλι, στο παγκόσμιο κύπελλο του Φορτ Μπένινγκ, κατέκτησε η Άννα Κορακάκη, διπλασιάζοντάς τα μετάλλιά της στη διοργάνωση.