Α1 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 15-8: Πήραν το ντέρμπι και σφράγισαν την πρωτιά οι ερυθρόλευκοι

1  2022-2023 /  -  (  / EUROKINISSI)
1 2022-2023 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο επικράτησε 15-8 της Βουλιαγμένης και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας για τη συνέχεια της Α1 πόλο ανδρών.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 15-8 της Βουλιαγμένης και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο G1 της Β΄ φάσης στην Α1 πόλο ανδρών έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι το φινάλε.

Κλειδί στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο οκτάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επί μέρους 5-1 κατάφερα να ξεφύγει, ενώ καθοριστική ήταν και η ευστοχία στον παίκτη παραπάνω. Εκεί οι ερυθρόλευκοι είχαν 10/12, ενώ ο ΝΟΒ 2/9.

Το ματς: Χρειάστηκε να περάσουν τρία γκολ για να μπει γκολ στο ματς με τον Μουρίκη να ανοίγει το σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 2-2, όταν ο Ολυμπιακός με τέρματα των Μπούσλιε και Βάμος έκλεισε την πρώτη περίοδο με 4-2.

Οι ερυθρόλευκοι έδωσαν το δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να τρέξουν επί μέρους 5-1 στο δεύτερο οκτάλεπτο για να κλείσουν το ημίχρονο με το σκορ στο 9-3.

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το προβάδισμά του και έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 15-8.

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 15-8

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-1, 2-2, 4-3

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης.

Βουλιαγμένη: Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος, Τρούλος, Νικολαΐδης 3, Γιαννάτος, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 1, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Αλμύρας 1, Ανδρεάδης, Κωνσταντόπουλος 1