ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Champions League πόλο: Με το δεξί στην πρεμιέρα ο Ολυμπιακός, 6-4 την Ορτίτζια

Στιγμιότυπο από το Ολυμπιακός - Πανιώνιος για την Α1 ανδρών στο πόλο
Στιγμιότυπο από το Ολυμπιακός - Πανιώνιος για την Α1 ανδρών στο πόλο EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έκανε θετικό ξεκίνημα στη φάση των ομίλων του LEN Champions League επικρατώντας 6-4 της Ορτίτζα στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην Ιταλία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις επικρατώντας με 6-4 της Ορτίτζια για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του LEN Champions League στην "φούσκα" της Όσια.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, πάρα το μεγάλο διάστημα της αγωνιστικής απραξίας, αφού είχε να δώσει επίσημο αγώνα, από της 31 Οκτωβρίου και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, στο 1ο οκτάλεπτο, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Η απάντηση του Ολυμπιακού, ήρθε δια χειρός Γιώργου Δερβίση, ο οποίος με σουτ από την περιφέρεια μείωσε σε 1-2 στα 1:36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε κατάφερε να περάσει μπροστά με 3-2. Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν σε 3-3, μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκάλο (7:14).

Ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση καθώς ανέκτησε το προβάδισμα δυο λεπτά αργότερα, με τον Μουρίκη να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Καπότση, για το 4-3, ενώ αργότερα έγινε και το 5-3. Στην τελευταά περίοδο οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα. Η Ορτίτζια μείωσε σε 5-4 με τον Μάριο Καπότση να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-0, 2-1, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ρόσι (π/π., 5:28), 0-2 Ναπολιτάνο (φουνταριστό, 2:04), 1-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:36).

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Γενηδουνιάς (π/π., 6:18), 3-2 Αργυρόπουλος (π/π., 3:05).

3ο οκτάλεπτο: 3-3 Γκάλο (πέναλτι, 7:14), 4-3 Μουρίκης (π/π., 4:54), 5-3 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 3:46).

4ο οκτάλεπτο: 5-4 Βίντοβιτς (πέναλτι, 5:18), 6-4 Καπότσης (π/π., 4:10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος

ΟΡΤΙΤΖΙΑ (Στέφανο Πικάρντο): Τεμπέστι, Κάσια, Κοντέμι, Ρόσσι 1, Ντι Λουτσιάνο, Φερρέρο, Τζιάκοπο, Γκάλο 1, Μιράτσι, Ρόσι, Βίντοβιτς 1, Ναπολιτάνο 1, Πιτσιονέτι