CHAMPIONS LEAGUE ΠΟΛΟ

Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 9-4: Βύθισε τους Ούγγρους και πήρε την 5η θέση στο Champions League

EUROKINISSI

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο και στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με το εμφατικό 9-4 της Φερεντσβάρος και κατέλαβε άξια την 5η θέση στο Final-8 του Champions League.

Ένας Ολυμπιακός σοβαρός, συγκεντρωμένος και άκρως αποφασιστικός εμφανίστηκε το βράδυ της Παρασκευής (2/6) στην Βουδαπέστη και η Φερεντσβάρος αποδείχτηκε εύκολη λεία.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν εντυπωσιακή άμυνα μετά από το πρώτο οκτάλεπτο, δέχτηκαν μόλις ένα γκολ μέσα σε 24 αγωνιστικά λεπτά και δεν είχαν πρόβλημα να διαλύσουν με 9-4 τους Ούγγρους, για να αποχαιρετήσουν με ψηλά το κεφάλι το Final-8 του Champions League, καταλαμβάνοντας την 5η θέση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του επίθεση με τον Φιλίποβιτς, όμως η Φερεντσβάρος έκανε γρήγορα την ανατροπή ενώ έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο, με γκολ του Αργυρόπουλου σε "νεκρό χρόνο" με το οποίο πήρε προβάδισμα με 3-2.

Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα, οι πρωταθλητές Ελλάδας φρόντισαν να "εξαφανίσουν" τους Ούγγρους από την πισίνα και παίζοντας σεμιναριακή άμυνα, όχι απλά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους αλλά το μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο σκόραρε μόνο ο Δερβίσης (στα 28'' από το φινάλε) ο οποίος έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα (3-3) στο ημίχρονο, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να είναι εντυπωσιακοί στην άμυνα και στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου κράτησαν ξανά άσφαιρους τους αντιπάλους τους.

Από τη δική τους πλευρά, βρήκαν τρία γκολ με ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ (Βάμος, Μουρίκης, Φουντούλης) και με το 6-3 στο φινάλε του τρίτου οκταλέπτου, είχαν κάνει το πλεον σημαντικό βήμα για την κατάληψη της πέμπτης θέσης.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο οι Γενηδουνιάς (2 γκολ) και Γούβης έδωσαν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτηση των Πειραιωτών, με την Φερεντσβάρος να καταφέρνει απλά να δώσει τέλος στην επιθετική ξηρασία της μετά από 21 ολόκληρα λεπτά, με τον Αργυρόπουλο να πετυχαίνει το γκολ της τιμής διαμορφώνοντας το τελικό 9-4.

Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 9-4

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 3-0, 3-1