ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

Μαρσέιγ - Βουλιαγμένη 15-13: Πάλεψε αλλά λύγισε στην πρεμιέρα του Champions League πόλο ανδρών

Η Βουλιαγμένη άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Champions League πόλο ανδρών, ύστερα από το 15-13 στη Γαλλία κόντρα στη Μαρσέιγ.

Η Βουλιαγμένη δεν τα κατάφερε στη Γαλλία και γνώρισε την ήττα με 13-15 από τη Μαρσέιγ στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Champions League πόλο ανδρών.

Οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς πλήρωσαν τις αποβολές και τον "ανεξέλεγκτο" Τομά Βερνού στο 1ο οκτάλεπτο, με συνέπεια να μην μπορέσουν να γυρίσουν το παιχνίδι στη συνέχεια.

Ο αγώνας άρχισε με μια προσωπική μονομαχία του Τομά Βερνού με τον Στάθη Καλογερόπουλο. Οι δυο τους πέτυχαν τα επτά γκολ του 1ου οκταλέπτου, με τον Γάλλο να... κερδίζει την άτυπη μάχη με 4-3.

Στο 2ο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να φλερτάρουν με διαφορές, φτάνοντας μέχρι και σε τέτοια τριών τερμάτων (7-4 έπειτα από τα πρώτα τέσσερα λεπτά), εκμεταλλευόμενοι κυρίως τον παίκτη παραπάνω.

Η περίοδος έκλεισε με 7-5 και η επόμενη άρχισε με τους Γάλλους να έχουν το πόδι στο γκάζι και να στένουν τη διαφορά ακόμα και στα τέσσερα γκολ δύο φορές, η τελευταία στο τέλος του οκταλέπτου με 12-8.

Η Βουλιαγμένη μείωσε έπειτα από δύο λεπτά στην 4η περίοδο, όμως σε κάθε γκολ της στη συνέχεια απαντούσαν και οι Γάλλοι. Το 15-11 του Βερνού στα 2:28 πριν από το τέλος ήταν μια τεράστια απόσταση για να καλυφθεί και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 15-13 με τους Νίκο Κουρούβανη που έκανε ντεμαράζ στο τέλος και τον Νίκο Παπασηφάκη.

• Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 5-3, 3-5
  • ΜΑΡΣΕΙΓ: Λάζοβιτς, Άνγκιαλ, Κρουσιγιάτ 1, Πρλαΐνοβιτς 2, Βερνού 6, Βελότο, Μπουέτ 2, Μάνερτς 3, Μποντέγκας, Βουκίτσεβιτς 1
  • ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 1, Σπάτσιτς 1, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 3, Γούντχεντ, Καστρινάκης, Κουρούβανης 4, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης