ΠΟΛΟ

Kρίμα...

Kρίμα...
Αφρουδάκης

Τον αποκλεισμό από τον τελικό της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Ολυμπιακός που έχασε με 9-10 από την Προ Ρέκο

Έχοντας 9/10 στον παίκτη παραπάνω, η ιταλική ομάδα ήταν σχεδόν αδύνατο να χάσει το παιχνίδι, ειδικά όταν στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός, είχε μόλις 4/13 γκολ με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ το ποσοστό του στο πρώτο μέρος ήταν 0/6.
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ήταν πολύ καλό, αφού με το "καλημέρα" ο Γιώργος Αφρουδάκης, νίκησε τον Κάσας από τη θέση του φουνταριστού και έδωσε το προβάδισμα στους "ερυθρολεύκους". Η εικόνα των τους, διατηρήθηκε σε καλά επίπεδα, αλλά η αστοχία στην επίθεση δεν επέτρεψε τη διεύρυνση της διαφοράς και η Προ Ρέκο, ισοφάρισε στον παίκτη παραπάνω, με τον Μπετίνι. Το πρόβλημα για τους Πειραιώτες από την πρώτη περίοδο, ήταν ο τρόπος που έπαιζαν με αριθμητική υπεροχή και το γεγονός αυτό εκμεταλλεύθηκε ο πολύπειρος Βουγιασίνοβιτς, που έκανε στο παραπάνω το 2-1 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Ο Κάσας ήταν αυτός που έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στη Ρέκο, στην αρχή του δευτέρου οκταλέπτου, ευστοχώντας πάλι με αριθμητικό πλεονέκτημα. Για ακόμα μία φορά, ο Αφρουδάκης, σκόραρε μειώνοντας σε 2-3, φεύγοντας στην κόντρα, αλλά η συνέχεια ήταν πολύ κακή για την ομάδα του Πάτερου, που έκανε δύο αποβολές και δέχθηκε ισάριθμα γκολ από τους Φιλιόλι και Σοτάνι. Το 2-5 του ημιχρόνου, διαμορφώθηκε μετά από ακόμα μία χαμένη ευκαιρία με παίκτη παραπάνω, του Ολυμπιακού στο τέλος της περιόδου, ολοκληρώνοντας ένα τραγικό ποσοστό 0/6, σε αντίθεση με το 5/6 των Ιταλών.

Κόλαση-παράδεισος-κόλαση
Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να μειώνει άμεσα, χάρη στο γκολ του Ντόσκα στην κόντρα, μετά από ασίστ του Σάντα, αλλά ο Βουγιασίνοβιτς, δεν συγχώρεσε στον παίκτη παραπάνω και αύξησε εκ νέου τη διαφορά στα τρία τέρματα (3-6). Ο Γιώργος Αφρουδάκης, όμως, δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει τόσο εύκολα και με ένα γκολ-ποίημα από τη θέση του φουνταριστού, έριξε εκ νέου στα δύο γκολ τη διαφορά. Ο Φελούγκο, ήταν αυτός που ανέλαβε να συνεχίσει το καταπληκτικό ποσοστό με αριθμητικό πλεονέκτημα, σκοράροντας μετά από πάσα του Βουγιασίνοβιτς και κάνοντας το σκορ 4-7. Η συνέχεια είχε ακόμα ένα χαμένο "παραπάνω" μετά από κακό σουτ του Χατζηθεοδώρου, αλλά πριν λήξει η περίοδος, ο Σάντα "έσπασε το ρόδι" και σκόραρε μετά από αποβολή που έκανε στον Αδρουδάκη, ο Βουγιασίνοβιτς, κάνοντας το 5-7, με το οποίο έληξε το τρίτο οκτάλεπτο.

Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, με παίκτη παραπάνω, ήρθε από τον Ντόσκα που έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής, 6-7 και οι ελπίδες αναπτερώθηκαν για τα καλά. Ο Βουγιασίνοβιτς, πήρε και πάλι την ομάδα στις πλάτες του και έκανε το 6-8 μετά από αποβολή του Χατζηθεοδώρου, αλλά ακολούθησε ένα προσωπικό ρεσιτάλ, του Άντρια Κομάντινα, που με δύο συνεχόμενα τέρματα, ένα στα ίσα κι ένα με παίκτη περισσότερο, ισοφάρισε σε 8-8.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προηγηθεί, αφού ο Καλκατέρα έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, μετά από αποβολή που έκανε ο Χατζηθεοδώρου. Η ελληνική ομάδα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Ντόσκας εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφάρισε εκ νέου, ένα λεπτό πριν το τέλος, σε 9-9. Το τελειωτικό χτύπημα για τον Ολυμπιακό, ήρθε στα 40 δευτερόλεπτα από τη λήξη. Ο Φελούγκο από τα 8 μέτρα, σούταρε, ο Δεληγιάννης δεν κατάφερε να αποκρούσει, έχοντας και κόντρα τον ήλιο και με το μοναδικό γκολ της στα ίσα, η Ρέκο πήρε την πρόκριση για τον τελικό. Στην τελευταία επίθεση, οι "ερυθρόλευκοι" δεν κατάφεραν κάτι αξιόλογο, το πέρασμα του Σάντα στον φουνταριστό ήταν κακό και όλα τελείωσαν έτσι, παρά την τιτάνια προσπάθεια των παικτών του Πάτερου να γυρίσουν το ματς.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-7, 9-10

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πάτερος): Ντόσκας 3, Αφρουδάκης 3, Κομάντινα 2, Σάντα 1

Προ Ρέκο (Πόρτζιο): Βουγιασίνοβιτς 3, Φελούγκο 2, Φιλιόλι 1, Κάσας 1, Μπετίνι 1, Καλκατέρα 1, Σοτάνι 1

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη αγώνα
3' Γκολ Ολυμπιακός Αφρουδάκης (1-0)
Από τον φουνταριστό ο Γιώργος ανοίγει το σκορ του ημιτελικού νικώντας τον Κάσας που στάθηκε ανήμπορος να αντιδράσει
3' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Αντζελίνι
Χάνεται η ευκαιρία από τον Ντόσκα που σουτάρει άουτ
4' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κομάντινα
Χάνεται η ευκαιρία από την ιταλική ομάδα
5' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας
5' Γκολ Προ Ρέκο Μπετίνι (1-1)
Ο Μάνταρας δεν κάνει καλό σουτ το οποίο εξουδετερώνεται, αλλά ο Μπετίνι παίρνει το ριμπάουντ βρισκόμενος στο δοκάρι και ισοφαρίζει
6' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Ματζάντε
Για ακόμα μία φορά ο Ντόσκας χάνει την ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω
8' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Νίκιτς
8' Γκολ Προ Ρέκο Βουγιασίνοβιτς (1-2)
Ο αρχηγός της Εθνικής Σερβίας, νικάει τον Δεληγιάννη στο παραπάνω
8' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Μπετίνι
Τρίτη χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού στον παίκτη παραπάνω
8' Λήξη 8λέπτου 1-2
Οι τρεις χαμένες ευκαιρίες της ελληνικής ομάδας στον παίκτη παραπάνω κόστισαν, αφού οι Ιταλοί εκμεταλλεύθηκαν τις δικές τους ευκαιρίες και σκόραρν, κλείνοντας προηγούμενοι την πρώτη περίοδο
9' Έναρξη 8λέπτου
Κερδίζει το σπριντ η Ρέκο
9' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κόχειλας
9' Γκολ Προ Ρέκο Κάσας (1-3)
Εκτελεί ο Ούγγρος που κάνει το 3/4 στον παίκτη παραπάνω
11' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Μπετίνι (2η)
Αποτυγχάνει ο Χατζηθεοδώρου να σκοράρει απ' έξω
12' Γκολ Ολυμπιακός Αφρουδάκης (2-3)
Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού και πάλι από τον Γιώργο Αφρουδάκη που στην κόντρα εκτελεί ιδανικά
12' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Φιλιόλι
0/5 από τον Ολυμπιακό στο παραπάνω. Ο Ντόσκας έχασε ακόμα ένα σουτ
13' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας (2η)
14' Γκολ Προ Ρέκο Φιλιόλι (2-4)
15' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σάντα
15' Γκολ Προ Ρέκο Σοτάνι (2-5)
Εκμεταλλευόμενη για ακόμα μία φορά τον παίκτη παραπάνω η Ρέκο αυξάνει τη διαφορά στα τρία γκολ
16' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Ντεζέρτι
0/6 στον παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός που αυτή τη φορά χάνει την ευκαιρία με τον Σάντα
16' Λήξη 8λέπτου 2-5
Μεγάλη η διαφορά στο ημίχρονο για τη Ρέκο. Ο Ολυμπιακός με 0/6 στον παίκτη παραπάνω δεν έχει προς το παρόν τύχη, αφού οι Ιταλοί έχουν 5/6 από την άλλη πλευρά. Μόνο ο Αφρουδάκης στέκεται προς το παρόν στο ύψος του, αφού οι υπόλοιποι παίκτες είναι καλά κλεισμένοι
17' Έναρξη 8λέπτου
Παίρνει το σπριντ η Ρέκο
17' Γκολ Ολυμπιακός Ντόσκας (3-5)
Μειώνει ο Χιώτης μετά από ασίστ του Σάντα στην κόντρα
17' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Κομάντινα (2η)
18' Γκολ Προ Ρέκο Βουγιασίνοβιτς (3-6)
Ασταμάτητος ο Σέρβος και η Ρέκο στον παίκτη παραπάνω που έχει 6/7
18' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σάντα (2η)
19' Γκολ Ολυμπιακός Αφρουδάκης (4-6)
Γκολάρα από τον ασταμάτητο σήμερα Αφρουδάκη που χορέυει στη θέση του φουνταριστού
19' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Σχίζας (3η)
19' Γκολ Προ Ρέκο Φελούγκο (4-7)
Μετά από πάσα του Βουγιασίνοβιτς, ο Φελούγκο στο δοκάρι σκοράρει και κάνει το 7/8 στον παίκτη παραπάνω
20' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Καλκατέρα
Τραγική επιλογή από τον Χατζηθεοδώρου που σουτάρει από την πάσα με γυριστό το οποίο εξουδετερώνεται
22' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Φελούγκο
Ακόμα ένα λάθος και οι Ιταλοί κλέβουν
24' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Βουγιασίνοβιτς
24' Γκολ Ολυμπιακός Σάντα (5-7)
Ο Πέτρε σπάει το ρόδι στον παίκτη παραπάνω και βάζει εκ νεόυ τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι
24' Λήξη 8λέπτου 5-7
Μπήκε και πάλι στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός που με μορφή τον Γιώργο Αφρουδάκη είναι ακόμα ζωντανός
25' Έναρξη 8λέπτου
Η Ρέκο κερδίζει για ακόμα μία φορά το σπριντ
25' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Ματζάντε
Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία
26' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο
26' Γκολ Ολυμπιακός Ντόσκας (6-7)
Έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τώρα φέρνει την ομάδα του μία ανάσα από την ισοφάριση
27' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου
27' Γκολ Προ Ρέκο Βουγιασίνοβιτς (6-8)
Το τρίτο γκολ του Σέρβου
27' Γκολ Ολυμπιακός Κομάντινα (7-8)
Ξανά στο γκολ ο Ολυμπιακός με τον Κροάτη
29' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Κάσας
Χαμένη ευκαιρία και πάλι
30' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Βουγιασίνοβιτς
30' Γκολ Ολυμπιακός Κομάντινα (8-8)
Γκοοοοοολ! Υπέροχη πάσα του Ντόσκα και πλέον με δύο λεπτά να απομένουν
31' Αποβολή παίκτη Ολυμπιακός Χατζηθεοδώρου (2η)
31' Γκολ Προ Ρέκο Καλκατέρα (8-9)
9/10 στον παίκτη παραπάνω η Ρέκο
31' Αποβολή παίκτη Προ Ρέκο Μπετίνι
32' Γκολ Ολυμπιακός Ντόσκας (9-9)
Απίστευτο παιχνίδι στο Μιλάνο, ο Ντόσκας ισοφαρίζει και πάλι
32' Γκολ Προ Ρέκο Φελούγκο (9-10)