CHAMPIONS LEAGUE ΠΟΛΟ

Γιουγκ - Ολυμπιακός 5-14: Οι ερυθρόλευκοι ξέσπασαν στους Κροάτες και πάνε για την 5η θέση

LEN CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / FINAL-8 /   -
LEN CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / FINAL-8 / - EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την αναμέτρηση με Γιουγκ, επικράτησε 14-5 και θα διεκδικήσει την Παρασκευή την 5η θέση στο Final 8 του Champions League.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον αγώνα του με τη Γιουγκ. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 14-5 των Κροατών και την Παρασκευή θα διεκδικήσουν την 5η θέση στο Final 8 του Champions League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένος στο ματς και με όπλο την άμυνά του επέβαλε πλήρως το ρυθμό του στον αγώνα και κατάφερε να φτάσει εύκολα στην νίκη.

Τώρα θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπρέσια και την Φερεντσβάρος για να μάθει τον αντίπαλό του για την πέμπτη θέση.

Το ματς: Ο αγώνας ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Φιλίποβιτς πήρε αμέσως ρεβάνς από τον Πόπαντιτς για να ανοίξει το σκορ. Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν εξαιρετική και με τέρματα των Βάμος, Παπαναστασίου και Γενηδουνιά οι παίκτες του Μιλάνοβιτς έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 4-0.

Ο Γιόκοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το πρώτο τέρμα της Γιουγκ στο ματς και ακολούθησαν, άλλα τρία τέρματα από τους Βάμος, Δήμου, Παπαναστασίου για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 7-1.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό η συνέχεια του αγώνα ήταν μια τυπική διαδικασία. Το τελικό 14-5 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα με 4 τέρματα.

Γιουγκ - Ολυμπιακός 5-14

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-3, 0-4, 4-3

Γιουγκ: Πόπαντιτς, Μπούρντζελεζ, Μόζαρα, Ζβόνο, Γιόκοβιτς 1, Βουκόγεβιτς 1, Μπίλιακα, Λάζιτς, Πρκότσα 2, Κάκαρης 1, Γκργκούρεβιτς, Ζούβελα, Γιούρισιτς

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου 2, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς