ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ

Ελλάδα - Καζακστάν 18-2: Νίκη στο ρελαντί για την Εθνική έκανε το 2/2 στο Παγκόσμιο

Stylianos Kanakakis of Greece in action during the Men's water polo quarterfinal match between Greece and United States at the 19th FINA World Championships in Budapest, Hungary, Wednesday, June 29, 2022. (AP Photo/Anna Szilagyi) AP

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών συνέτριψε 18-2 το Καζακστάν και έκανε το 2/2 στο Παγκόσμιο υγρού στίβου της Φουκουόκα.

Όπως ήταν αναμενόμενο η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Καζακστάν, επικράτησε 18-2 και έκανε το 2/2 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η γαλανόλευκη μπήκε σοβαρή στην αναμέτρηση και έδειξε στην αντίπαλό της ότι δεν είχε όρεξη να της δώσει δικαιώματα. Παρά το γεγονός ότι η Εθνική είχα χαμηλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και σοβαρότητα στην άμυνα η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ξέφυγε από την αρχή στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 11-1.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, με εξαίρεση ένα τετράλεπτο στην τρίτη περίοδο, συνέχισε στο ίδιο επίπεδο και κατάφερε να φτάσει εύκολα στη νίκη.

Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής με τις ΗΠΑ που αναμένεται να κρίνει την πρωτιά του ομίλου.

Ελλάδα - Καζακστάν 18-2

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 5-0, 4-1, 3-0

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Χαλυβόπουλος 1, Γκιουβέτσης, Γκίλλας 3, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος - Κανανακάκης 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης 3, Καλογερόπουλος 2, Τζωρτζάτος

Καζακστάν: Μπαλφανμπάγιεφ, Τσόι, Κάνις, Μάρκοβιτς, Άρτιουχ, Μπελούσοφ, Σακένοφ, Βουκσάνοβιτς, Αχμέτοφ 1, Ρουντάι 1, Λαμάγιεφ, Σονζίγκιτοφ, Ματόλινετς