CHAMPIONS LEAGUE ΠΟΛΟ

Champions League πόλο: Με λυτρωτή τον Βλαχόπουλο η Νόβι Μπέογκραντ στον τελικό, νίκησε στα πέναλτι την Μπαρτσελονέτα

LEN CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / FINAL-8 /   -
LEN CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / FINAL-8 / - EUROKINISSI SPORTS

Η Νόβι Μπέογκραντ επικράτησε στα πέναλτι 12-10 της Μπαρτσελονέτα με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να κάνει μεγάλο παιχνίδι και να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση. Περιμένει Βουλιαγμένη ή Προ Ρέκο.

Στον τελικό του Champions League προκρίθηκε η Νόβι Μπέογκραντ μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση με την Μπαρτσελονέτα.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια του αγώνα με το σκορ στο 8-8 και έτσι οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Σέρβοι ήταν πιο ψύχραιμοι με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να ευστοχεί και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του.

Το ματς: Οι δύο ομάδες από την αρχή έδειξαν ότι θα παίξουν μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι οι άμυνές του. Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 1-1 με τους Γιάκσιτς και Περόνε να πετυχαίνουν τα μοναδικά τέρματα.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Μπαρτσελονέτα με τρία γκολ από τους Περόνε, Μουναρίθ και Μάτκοβιτς προηγήθηκε με 4-1, ο Στραχίνια Ράσοβιτς μείωσε σε 4-2 πριν ο Φαμέρα ανεβάσει τη διαφορά εκ νέου σε 5-2. Ο Σκουμπάκης ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 5-3 με το οποίο πήγαμε στο ημίχρονο.

Παρόμοια εικόνα είχαμε στο τρίτο οκτάλεπτο αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Η Νόβι με επί μέρους 3-0 προηγήθηκε 6-5, ο Μπούστος έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι πριν ο Πιέτλοβιτς διαμορφώσει το 6-7 υπέρ των Σέρβων με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο Μουναρίθ έφερε το ματς στα ίσα και ο Περόνε έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελονέτα στα μισα της τέταρτης περιόδου, πριν ο Άγγελος Βλαχόπουλος σκοράρει τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας διαμορφώνοντας το τελικό 8-8.