Α1 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 πόλο γυναικών: Άνετες νίκες για Βουλιαγμένη, Γλυφάδα και Άλιμο

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Περιστερίου με τη Βουλιαγμένη για την Α1 πόλο γυναικών 2023-2024 | Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ/INTIME SPORTS

Η Βουλιαγμένη είχε εύκολο απόγευμα στο Περιστέρι, όπως και η Γλυφάδα με τον Άλιμο στις αναμετρήσεις τους για την πρεμιέρα της Α1 πόλο γυναικών.

Ανώτερος ο ΝΟ Βουλιαγμένης νίκησε εύκολα 19-9 στο Περιστέρι την γηπεδούχο ομάδα. Ο αγώνας εξ αναβολής για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 πόλο γυναικών λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του ΝΟΒ που συνεχίσει στο Champions League.

Ο φιλοξενούμενος δέχθηκε μόλις δυο τέρματα στο ημίχρονο ενώ 10 από τα 28 συνολικά τέρματα σημειώθηκαν στην τελευταία περίοδο.

• Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-5, 2-6, 5-5
  • ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Πετάση, Λαλούση, Γροζοπούλου 2, Αποστολίδου, Κόλλια 1, Σκαρμούτσου, Μπερίκου, Πέττα, Λασκαρίδου 4, Κάσσαρη 2, Γκότζια, Καραγιάννη
  • ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου 1, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου 1, Κρασσά 1, Σλίκινγκ 3, Κουρεμέτη, Λαγού, Ανδρεάδη 1, Τζούστρα 5, Αγγελίδη 2, Λουπάκη, Καπετοπούλου, Βάλβη
  • Διαιτητές: Χατζηγούλας, Κόκκινης
  • Αλυτάρχης: Σωτήρης Καλογήρου

Με όπλο την άμυνα πέρασε ο Εθνικός από τη Γλυφάδα

Με "διπλό" 16-9 έφυγε από τη Γλυφάδα ο Εθνικός Gold Force σε παιχνίδι εξ αναβολής λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δυο ομάδων.

Ο φιλοξενούμενος που θα συνεχίσει στους ομίλους του Champions League, στηρίχθηκε κατά πολύ στην άμυνα. Πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και έκλεισε με 6-4 το ημίχρονο. Με τέσσερα σερί τέρματα αύξησε τη διαφορά στο 10-4 και κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά ο αγώνας. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας θα συνεχίσει στο Euro Cup το ευρωπαϊκό ταξίδι.

• Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-1, 2-5, 3-5
  • ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου 1, Μουστακαρία, Αναστασία Λούδη 1, Γρηγοροπούλου, Ρουμελιώτη 1, Κανελλοπούλου, Φράνκι 2, Ο' Ράιλι, Φουντωτού 3, Πιοβάν , Κουρέτα 1, Τσιάρα, Αδάμη, Κεχαγόγλου
  • ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Ολγα Οικονόμου 2, Τέρνερ 3, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 3, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 3, Μιχαϊλοβιτς 1, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Γεωργούση, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή, Κλαψιανού
  • Διαιτητές: Κυράνης, Δασκαλοπούλου
  • Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος

Με φόρα από την Ευρώπη ο Άλιμος ΝΑΣ

Με φόρα από την Ευρώπη και με νωπές ακόμη τις δάφνες πρόκρισης στους ομίλους του Champions League, ο Άλιμος ΝΑΣ Betsson, ξεκίνησε με ευρεία νίκη 20-6 επί της ΝΕ Πατρών το νέο πρωτάθλημα.

Μεγάλες πρωταγωνίστριες η Αλεξάνδρα Ασημάκη και η Τίνα Κοντογιάννη που σημείωσαν συνολικά 14 τέρματα (οκτώ και έξι αντίστοιχα).

• Τα οκτάλεπτα: 7-1, 5-1, 5-2, 3-2
  • ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 3, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου, Χαλδαίου 1, Ασημάκη 8, Ηρώ Καρυπίδου 1, Κούλχαας, Μαργαρίτα Μπιτσάκου 1, Ευδοκία Τσιμάρα, Κοντογιάννη 6, Αρχοντάκη, Αφροδίτη Μπιτσάκου, Κύρκου
  • ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Ανδρ. Κοντάκου, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ 1, Δήμητρα Κοντάκου Ευφροσύνη Τσιμάρα 2, Προδρομίτη, Ζαφειράκη, Μπινιάρη, Μοίραλη 1, Λιαπάκη, Τύχινα 2, Μαρία Κεπενού, Μπεκρή, Παρασκευοπούλου, Αναστασίου
  • Διαιτητές: Ευαγγελινός, Καναβός
  • Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός