OPINIONS

Γιώργος Διαμαντόπουλος: Ο Ολυμπιακός θέλει ενίσχυση

Ο Γιώργος Διαμαντόπουλος σχολίασε το 68-61 του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού, ζωντανά από το "Σπίτι της 24Μedia" και με άρθρο του στο Sport24.gr εξηγεί πώς ήλθε η νέα νίκη των “πρασίνων”

Το γενικότερο σχόλιο που είχε να κάνει ο Γιώργος Διαμαντόπουλος για το μπάσκετ που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια, είναι πως “ αν έπαιζα τώρα, σε αυτήν την εποχή... μη σου πω ότι θα με θεωρούσαν καλό αμυντικό”.

Ο αυτοσαρκασμός είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου σχολιαστή -βετεράνου του σπορ-, σε μεγάλο παιχνίδι της Stoiximan.gr Basket League. Ο Γιώργος Διαμαντόπουλος επισκέφτηκε το House 24 και παρακολουθήσαμε παρέα το Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, όπως σχολίαζε την εξέλιξη. Μετά το τέλος του αγώνα έγραψε για το παιχνίδι το πρώτο σχόλιο στο Sport24.gr:

O Παναθηναϊκός έφτασε σε αυτό το ματς με καλύτερη ψυχολογία και το “μαξιλαράκι” των τριών πόντων διαφοράς στην κατάταξη της Stoiximan.gr Basket League. O Ολυμπιακός αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα -αγωνιστικά και... εσωτερικά. Παρ' όλα αυτά, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εκείνοι που ήλεγχαν τον αγώνα για τα πρώτα 15 λεπτά, με καλύτερο διάβασμα σε άμυνα και επίθεση. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η επιστροφή των Καλάθη και Γκιστ, καθώς και η έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Σφαιρόπουλου, “έκοψαν” τη διαφορά στο καλάθι.

Άρα, στο β' μισό το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά από το μηδέν. Ήταν ξεκάθαρο πως όποια όμαδα κατάφερνε να είναι πιο σταθερή στην άμυνα -και με διάρκεια- και εκμεταλλευόταν κατάλληλα, στην επίθεση τα μις-ματς -δεν αρκείτο στο να δοκιμάζει την τύχη της από το τρίποντο- θα κέρδιζε. Στο πρώτο εικοσάλεπτο είδαμε ένα κακό -επιθετικά- ματς και από τις δυο ομάδες, με πολλά άστοχα τρίποντα και κακές επιλογές.

Το παιχνίδι εμφάνισε μια μικρή πρόοδο σε ποιότητα στην τρίτη περιοδο, όταν από κάκιστο έγινε κακό. Η αλλαγή Σίνγκλετον με Σπανούλη (που δημιουργούσε μις ματς) δεν "βγήκε" ποτέ και ο Σπανούλης έδινε λύσεις στον Ολυμπιακό. Ήταν ξεκάθαρο πως μόνο ο Γκιστ μπορούσε να μαρκάρει τον αρχηγό των “ερυθρόλευκων”, αλλαγή που έγινε τελικά. Από την άλλη, η επιμονή του Σφαιρόπουλου να αφήνει τον ΜακΛιν στο παιχνίδι, με 4 φάουλ, είχε αδυνατίσει πολύ την άμυνα των Πειραιωτών, γεγονός που εκμεταλλεύονταν οι γηπεδούχοι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πια ξεκάθαρο πως όποιος ειχε καλύτερες επιθέσεις απέναντι στις αλλαγές και “δυνάμωνε” την άμυνα του, θα ήταν ο νικητής. Οι ομάδες έπαιζαν με τον ίδιο τρόπο και 10' πριν το τέλος οι “πράσινοι” έδειχναν να 'χουν ένα μικρό προβάδισμα, γιατί ο Ολυμπιακός είχε και πολλά φάουλ. Επίσης σημαντικό για τους φιλοξενούμενους ήταν στο διάστημα που ο Σφαιρόπουλος ξεκούραζε τον Σπανούλη, να μείνει η ομάδα του στο ματς. Και για αυτό θα έπρεπε να παίξει περισσότερο με Ρόμπερτς -πράγμα που γινόταν. Αλλά την ίδια ώρα, με τη διαφορά στο καλάθι, ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε το πέμπτο φάουλ. Πράγμα εύλογο αν σκεφτείτε πως όταν ο σέντερ έχει τέσσερα φάουλ, δεν μπορεί να βγαίνει στην αλλαγή στον Λεκαβίτσιους, διότι είτε θα τον περάσει στα πόδια ή ο ψηλός θα χρειαστεί να κάνει φάουλ. Έτσι “χάθηκε” ο Μιλουτίνοφ στα 8.20 πριν το τέλος.

Αποκάλυψη ο Μήτογλου

Στις αποκαλύψεις της τελευταίας πράξης ανήκει φυσικά, ο Μήτογλου. Είναι σημαντική η κίνηση του Πασκουάλ που τον εμπιστεύτηκε σε κρίσιμο σημείο, ενώ αξίζουν συγχαρητήρια και στον μικρό διότι σε κάθε ματς αποδεικνύει πόσο σημαντικός μπορεί να γίνει για τον Παναθηναϊκό και γενικότερα, για το ελληνικό μπάσκετ. Τι κάνει ξεχωριστό τον 21χρονο; Ακολουθεί το πλάνο του Πασκουάλ, κατά γράμμα. Ειδικά στην άμυνα δεν έκανε λάθος -και δη πάνω στον Σπανούλη. Επιθετικά κινείται πολύ καλά χωρίς την μπάλα, δεδομένου ότι έχει μεγάλο κορμί, ενώ το μεγάλο του όπλο είναι πως μπορεί να σουτάρει με πολύ μεγάλη επιτυχία από το τρίποντο.

Μετά το πρώτο τρίλεπτο της δ' περιόδου, οι "πράσινοι" έχει αρχίσει πλέον να βρίσκει καλύτερες επιλογές και περισσότερα ελεύθερα σουτ. Ο Ρίβερς άρχισε να πηγαίνει και σε φάσεις ένας εναντίον ενός, μέχρι το καλάθι. Ο Ολυμπιακός επανέφερε τον Σπανούλη ώστε να βρει λύσεις επιθετικά, καθώς είχε "κολλήσει". Συνέχισε όμως, να μη βάζει στο παιχνίδι τον Ρόμπερτς, έναν κλασικό σουτέρ, καθυστέρησε να επαναφέρει στο παρκέ τον Πρίντεζη, αλλά και να τον εκμεταλλευτεί απέναντι στον Σίνγκλετον, που δεν είναι καλός αμυντικός. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 65-56 (4' για το τέλος).

Ο Πασκουάλ “κατέβασε” το σχήμα του και έπαιξε με δυο άσους (Λεκαβίτσιους και Καλάθης), με σκοπό να έχει καλύτερο χειρισμό στην πίεση του Ολυμπιακού που όσο το ματς πλησίαζε στο τέλος, γινόταν πιο έντονη. Με δυο πόιντ γκαρντ δημιούργησε επίσης, περισσότερα μις ματς και διεισδύσεις, με αποτέλεσμα να φτανει πιο εύκολα στο καλάθι. Την ίδια ώρα, οι Πειραιώτες έπαιζαν μονότονα. Για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, έπρεπε να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και να ωθήσουν τον Παναθηναϊκό στα λάθη, ώστε να βάλουν και εύκολα καλάθια μέσα από αιφνιδιασμούς. Κάτι που δεν είχε γίνει έως εκείνο το σημείο, στο β' ημίχρονο. Έδειξε μια έκλαμψη, με τέσσερις σερί πόντους, αλλά ο Καλάθης σταμάτησε την αντεπίθεση, με καλάθι, ενώ μετά κράτησε το ρυθμό ως χαρακτηριστικό της δικής του παρέας.

Ο Πασκουάλ ρίσκαρε πιο πολύ στο 2ο ημίχρονο απ'τον Σφαιρόπουλο

Ουσιαστικά στο β' μισό, ο Ολυμπιακός δεν πήρε τίποτα από τον -φορτωμένο με 4 φάουλ- ΜακΛιν. Είχε μόνο τον Πρίντεζη σε πάρα πολύ καλή μέρα (με 11π. και 11 ριμπ.), που θα έπρεπε να αξιοποιηθεί περισσότερο -καθώς τον μάρκαρε ο Σίνγκλετον. Ο Σπανούλης εμφανίστηκε στο β' ημίχρονο κουρασμένος, με αποτέλεσμα να μείνει πολύ ώρα εκτός παιχνιδιού και όταν επέστρεψε δεν βρήκε ρυθμό. Θα επιμείνω πως οι “ερυθρόλευκοι” έπρεπε να προστατεύσουν περισσότερο τον Μιλουτίνοφ, ώστε να τον έχουν στο παρκέ στα τελευταία λεπτά, όταν χρειάστηκαν ποσταρίσματα. Οι Γουίλτζερ και Ρόμπερτς δεν έδωσαν λύσεις, ο Τόμπσον δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μείνουν οι Πειραιώτες χαμηλά στο σκορ.

Συμπερασματικά, ο Πασκουάλ ρίσκαρε πιο πολύ στο β' ημίχρονο από τον Σφαιρόπουλο. Χρησιμοποίησε τον Μήτογλου σε ένα πολύ κρίσιμο σημειο και του έδωσε πολλές λύσεις, κατέβασε το σχήμα του σε σχέση με αυτό που εμφάνισε στην αρχή, δημιούργησε πολλά miss match και με τα πολλά φάουλ που είχαν οι ψηλοί του Ολυμπιακού, άνοιξε χώρους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να υπάρχουν καλύτερες επιλογές και να έλθει η νίκη.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση και αυτό είναι ξεκάθαρο. Η σεζόν είναι μεγάλη και οποιαδήποτε ομάδα θα μπορούσε να είναι στη θέση του. Το σίγουρο για όλα όσα ακούγονται και αφορούν τον Σπανούλη, είναι πως ο αρχηγός των Πειραιωτών είναι πάντα χρήσιμος για τον Ολυμπιακό που οπωσδήποτε χρειάζεται ενίσχυση”.