ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ

Μαραθώνιος Αθήνας: Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος

40    2023 /     (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)
40 2023 / (KLODIAN LATO / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Μαραθωνίου όντας ο πρώτος Έλληνας στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Αυτή τη φορά ο Παναγιώτης Καραΐσκος κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό του όντας ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε σε 2:22.36 στον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ξεφύγει περίπου στο 30χλμ από τον Πιτσώλη και να φτάσει πρώτος μέχρι τη γραμμή του τερματισμού με περσινό νικητή να τερματίζει στη δεύτερη θέση.

"Είναι η ένατη συμμετοχή μου, είναι το τέταρτο μετάλλιο μου. Ήξερα ότι ήμουν σε καλή κατάσταση και ήθελα να το επιβεβαιώσω στην κούρσα" είπε αρχικά ο Παναγιώτης Καραΐσκος και συμπλήρωσε: "Από αύριο αρχίζουν οι καινούριοι στόχοι"

ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Δεύτερος τερμάτισε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με τον νικητή Παναγιώτη Καραΐσκο να τον περιμένει και να τον αγκαλιάζει στον τερματισμό. Τρίτος τερμάτισε ο Γιώργος Μήνος.