ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ευρωπαϊκό κολύμβησης Κ23: Πρωταθλητής με όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Μπίλας, αργυρό ο Μακρυγιάννης

YOUTUBE

Ο Μάριος Στέργιος Μπίλας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης Κ23 και ταυτόχρονα εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Εκπληκτικός ο Μάριος Στέργιος Μπίλας, έκανε μια καταπληκτική κούρσα στον τελικό στα 50μ ελεύθερο στο πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (U23). Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με τρομερό χρόνο 21.83.

Συνδύασε την πρώτη θέση και τον ευρωπαϊκό τίτλο με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 (το όριο είναι 21.96).

Από τον προκριματικό που είχε τερματίσει σε 21.98, ο Μπίλας είχε "πιάσει" το όριο πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2024 στη Ντόχα. Μάλιστα, έγινε ο δεύτερος Έλληνας που κατεβαίνει τα 22.00 μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ που έχει το πανελλήνιο ρεκόρ με 21.44 από το 2018.

Η Γεωργία Δαμασιώτη με 2:14.18 από τη διαδρομή "0" του τελικού στα 200μ πεταλούδα, τερμάτισε 7η.

Δεύτερος στην Ευρώπη ο Μακρυγιάννης

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη στον τελικό των 50μ ύπτιο. Με επίδοση 25.13 κολυμπώντας από την 7η διαδρομή τερμάτισε στη τρίτη θέση αλλά δεδομένου ότι πρώτος ήταν ο Πίτερ Γκέτζε από τη Νότια Αφρική, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην Ευρώπη.

Ήταν το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση μετά το χρυσό του Δημήτρη Μάρκου στα 200μ ελεύθερο.

Χάλκινο μετάλλιο ο Μάρκος

Μετά το θρίαμβο στα 200μ ελεύθερο, ο Μάρκος προκρίθηκε και στον τελικό στα 400μ ελεύθερο. Στα προκριματικά, σημείωσε επίδοση 3:51.78 και πέρασε με την 6η καλύτερη επίδοση και στον τελικό έκανε την 4η καλύτερη επίδοση με 3:50.42.

Η τέταρτη θέση του έδωσε το χάλκινο μετάλλιο, αφού ο Αμερικανός Μόουρερ που τερμάτισε 3ος συμμετείχε εκτός συναγωνισμού.

Στα 400μ μικτή, ο Βασίλης Σοφικίτης με επίδοση 4:20.66 από το πρωί κατέλαβε την 8η θέση και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης με 4:21.63 την 13η. Στη γρήγορη σειρά κολύμπησε ο Απόστολος Παπαστάμος. Στα 200μ γύρισε πρώτος αλλά τελικά με χρόνο 4:20.82 πήρε την 9η θέση στη γενική κατάταξη.

Ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος τερμάτισε στην 9η θέση (8η ουσιαστικά) με 25.71. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τάσο Κούγκουλο που κατετάγη 10ος στον προκριματικό με 25.60.

Ο Σάββας Θώμογλου με 2:15.41 ήταν δεύτερος αναπληρωματικός (10ος) στα 200μ πρόσθιο.

Στα 100μ πρόσθιο η Χαρά Αγγελάκη με 1:11.56 ήταν 23η.

Η Γεωργία Παυλοπούλου με 26.30 (ατομικό ρεκόρ, είχε 26.64) ήταν 27η στα 50μ ελεύθερο και η Ζαχαρούλα Καλογερή με 27.46 ήταν 36η.