ΕΛΛΑΔΑ

Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ στο χάντμπολ, νίκησε τον ΠΑΟΚ 35-32 και έκανε το τρεμπλ

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί του ΠΑΟΚ | 6 Ιουλίου 2021
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί του ΠΑΟΚ | 6 Ιουλίου 2021 EUROKINISSI

Η ΑΕΚ έκανε το τρεμπλ, κατακτώντας και το πρωτάθλημα Ελλάδας στο χάντμπολ. επικρατώντας στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος τον ΠΑΟΚ με 35-32 στη Μίκρα.

Η ΑΕΚ πήρε τον τίτλο στη Handball Premier μετά τη δεύτερη νίκη της επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 35-32 στην παράταση και έκανε το τρεμπλ, έχοντας ήδη πάρει το Κύπελλο και το Ευρωπαϊκό τρόπαιο ολοκληρώνοντας έτσι μια ονειρική χρονιά.

Με την επικράτηση αυτή η ΑΕΚ έφτασε στην κατάκτηση του φετινού τίτλου σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή στη δεκάλεπτη παράταση των Μυλωνά.

Αυτό ήταν το τέταρτο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ ενώ ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του πάλεψε παρά τις απουσίες να οδηγήσει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε.

Στη διάρκεια της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ με τις δύο ομάδες να παίρνει πότε η μία, πότε η άλλη το προβάδισμα. Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε στη λήξη της κανονικής διάρκειας είχαμε γκολ και για τις δύο ομάδες με το παιχνίδι να λήγει 29-29 και να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί ο Χριστόφορος Μυλωνάς κατάφερε να οδηγήσει την ΑΕΚ στη νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.α.), 31-32, 32-35 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 10, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 6, Τζωρτζίνης 3, Παπαγιώτας, Χατζηλίας, Βελισσαρίου.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Γιάντσα, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης,Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 6, Στάθης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 7-4. Κόκκινες: Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ, 57:24), Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ, 68:08). Πέναλτι: 3/4-2/4.