HANDBALL PREMIER

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 21-20: Πήρε τη νίκη σε οριακό παιχνίδι και μείωσε την απόσταση απ' την κορυφή

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Ολυμπιακό
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 21-20 του Ολυμπιακού σ' ένα οριακό παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Ηandball Premier και μείωσε την απόστασή του από την κορυφή, όπου παραμένουν οι ερυθρόλευκοι.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο "Σπίτι του Χάντμπολ" για την 18η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Δικέφαλος επικράτησε 21-20 και μείωσε την απόστασή του από την κορυφή. Συγκεκριμένα είναι τρίτος με 29 βαθμούς στο -3 από την πρώτη θέση, όπου βρίσκονται οι ερυθρόλευκοι.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πήρε το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μείνει κοντά, χωρίς να καταφέρνει να ισοφαρίσει. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης έκλεισε με τον Δικέφαλο να επικρατεί 10-7 των Πειραιωτών.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί τριών γκολ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 10-10. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν και μπόρεσαν να ξαναπάρουν κεφάλι, έστω και μικρό προβάδισμα.

Στο 53' οι ερυθρόλευκοι έφεραν ξανά την αναμέτρηση στα ίσα κάνοντας το 18-18. Το παιχνίδι ήταν οριακό έως το φινάλε, με τον Δικέφαλο να καταφέρνει να πάρει τη νίκη με 21-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 49:39 Παπάζογλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/0.