HANDBALL PREMIER

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 18-19: Στους τελικούς οι ερυθρόλευκοι περιμένουν ΑΕΚ ή Διομήδη

Ο Βύρων Παπαδόπουλος πανηγυρίζει κόντρα στον ΠΑΟΚ.
Ο Βύρων Παπαδόπουλος πανηγυρίζει κόντρα στον ΠΑΟΚ. EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 19-18 του ΠΑΟΚ σε ένα ματς με δραματικό φινάλε και πήρε την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ - Διομήδης.

Στους τελικούς της Handball Premier προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 19-18 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 2-0 στη σειρά.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βύρωνα Παπαδόπουλο που πέτυχε οκτώ τέρματα, ενώ το κρίσιμο γκολ πέτυχε ο Καραμπουρνιώτης ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Το ματς: Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικά στην αναμέτρηση, όπως συνέβη και στο πρώτο ματς. Εκείνος που βρήκε πρώτος ρυθμός ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 τέρματα.

Μετά από το 25ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επί μέρους 3-0 για να προηγηθούν με τέσσερα γκολ (6-10) πριν ο Τάσος Τριανταφυλλίδης διαμορφώσει το 7-10. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και το πρώτο 30λεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο ΠΑΟΚ ανέβασε την επίδοσή του στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στο γκολ τη διαφορά (12-13) με τρία γκολ του Δημήτρη Τριανταφυλλίδη.

Αμέσως ο Γραμματικό κάλεσε τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 3-0 για να προηγηθεί ξανά με τέσσερα γκολ (12-16). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει με πρωταγωνιστή τον Νικολαΐδη και να μειώσει στο γκολ (16-17) στο 53' βάζοντας φωτιά στο ματς.

Ο Δικέφαλος δεν σταμάτησε εκεί και με τέρμα του Λαδάκη πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 18-17. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τέρματα από τους Νιοκάς και Καραμπουρνιώτη ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 18-19

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-4, 4-5, 5-7, 6-8, 7-10 (ημ.), 9-12, 11-13, 12-13, 14-17, 17-17, 18-19

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Κουτουλογένης, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν, Μπάουερ.