HANDBALL PREMIER

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 24-29: Άνετο διπλό της Ένωσης στη Μίκρα

HANDBALL PREMIER 2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ με πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε 29-24 του ΠΑΟΚ στη Μίκρα και έκανε το 3/3 στην Handball Premier. Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ζαφειράκη.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκειά του η ΑΕΚ επικράτησε 29-24 του ΠΑΟΚ στη Μίκρα και έκανε το 3/3 στην Handball Premier.

Η Ένωση είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τους Αραμπατζή και Μαντάλινιτς να έχουν από έξι τέρματα, ενώ όταν μείωσε ο ΠΑΟΚ ο Μάτσκεβιτς ήταν εκεί.

Στην αντίπερα όχθη Καλόμοιρος και Μποτσκάρεφ είχαν από τέσσερα γκολ για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δυσκολεύτηκε στην άμυνά του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το ματς: Η αναμέτρηση άρχισε με κόκκινη κάρτα στα πρώτα 45 δευτερόλεπτα. Ο Παπάζογλου σκόραρε όμως ο Σόκολιτς στην προσπάθειά του να παίξει άμυνα τον χτύπησε στο πρόσωπο με τους διαιτητές να του δείχνουν κόκκινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει διαφορά. Μάλιστα, η Ένωση έτρεξε επί μέρους 7-0 πριν ο Καλόμοιρος σταματήσει το σερί μετά από εννιά λεπτά.

Οι παίκτες της ΑΕΚ κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά επτά τερμάτων την οποία και κράτησε μέχρι και οκτώ λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου τριαντάλεπτου.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει επί μέρους 7-3 για να μαζέψει τη διαφορά και να φτάσει στην ανάπαυλα στο -3 με το σκορ στο 14-17 υπέρ της Ένωσης.

Στο δεύτερο 30λεπτο η ΑΕΚ κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο και τον Μαντάλινιτς να αναλαμβάνουν δράση.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, δεν μπόρεσε όμως να κάνει κάτι περισσότερο με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και να φτάνει στη νίκη με 29-24.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-8, 4-10, 7-13, 10-15, 14-17 (ημχ.), 15-20, 17-22, 19-24, 21-25, 22-27, 24-29

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 2, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 3, Κ. Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος 1, Ν. Κουκμίσης, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Τζωρτζίνης 3.

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Ζάμπιτς 3, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 5, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 00:44 Σόκολιτς, 35:58 Λιάπης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκαν δελτίο), Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/4-2/2

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Handball Premier o Oλυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή επικράτησε εύκολα με 34-19 του Ζαφειράκη Νάουσας στο ΚΓ Ηλιούπολης και με 3/3 (εκκρεμεί η αναμέτρηση με την ΑΕΚ) ανέβηκε ξανά στην 1η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και με γκολ του Μιχαηλίδη, στο 2:51, προηγήθηκε με 3-0, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» το 5-2, στο 7:35. Ο Ζαφειράκης μείωσε σε 5-4 και 6-5, όμως ο Μοντόρο έδωσε αέρα τεσσάρων τερμάτων (10-6) στους γηπεδούχους, σκοράροντας στο 17ο λεπτό, ενώ στο 21:50, ο Σλίσκοβιτς έκανε το 11-8. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12, με τον Παπαβασίλη να διαμορφώνει, σε νεκρό χρόνο το 15-12 του ημιχρόνου.

Με +5 (17-12) ξέφυγαν οι «ερυθρόλευκοι», στο ξεκίνημα (33:20) του δεύτερου ημιχρόνου, με σκόρερ τον Δομπρή, με τον Τζηρά να βρίσκει δίχτυα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για το 18-12, στο 36ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση 39 λεπτών στο ματς, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +7 (20-13), με τον Καραμπουρνιώτη να σκοράρει εντυπωσιακά στην κόντρα, για το 22-14, στο 41:50. Γκολ του Τζηρά και +9 (23-14) ο Ολυμπιακός, στο 43ο λεπτό, με τον Τζίμπουλα να «χτυπάει» στην κόντρα, για το +10 (26-16), στο 47:01. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 57ο λεπτό, έφτασαν στο +14 (32-18), με τον Κάβτσιτς, ενώ ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το τελικό 34-19, στο 59:10.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 34-19

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-4, 8-5, 10-7, 13-10, 15-12 (ημχ), 17-12, 20-14, 24-16, 27-17, 30-18, 34-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 4, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 1

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας.

Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/3-3/3