ΕΛΛΑΔΑ

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 25-28 (23-23): Πήρε εκδίκηση στην παράταση και πέρασε στους 8 του κυπέλλου χάντμπολ

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ ανδρών 2023-2024 στο κλειστό γυμναστήριο Ηλιούπολης | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΑΚΟΣ/INTIME SPORTS

Η ΑΕΚ υπέταξε τον Ολυμπιακό στην παράταση για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών σε ένα ντέρμπι θρίλερ.

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πάρει το ντέρμπι στην κανονική διάρκεια στο κλειστό της Ηλιούπολης και τελικά η ΑΕΚ επιβλήθηκε στην παράταση με 28-25 για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Ένωση πήρε εκδίκηση για τις δύο ήττες από τον Ολυμπιακό σε Super Cup Handball Premier, ενώ σταμάτησε και το νικηφόρο σερί των "ερυθρολεύκων", που είχαν 17/17 στη σεζόν.

Η ΑΕΚ σκόραρε πρώτη, όμως τον τόνο του αγώνα έδωσε ο Ολυμπιακός που πήρε προβάδισμα με 3-1 και 6-3. Η Ένωση αντεπιτέθηκε, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (8-8) και πήρε προβάδισμα με 10-9.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλά γκολ, αλλά είχε πολλές επεμβάσεις τερματοφυλάκων. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 11-10 και άνοιξε το 2ο μέρος με γκολ.

Από αυτό το σημείο, οι παίκτες του Φρεντερίκ Μπουζόν ανέβασαν στροφές, πήραν προβάδισμα με 15-14 και ανάγκασαν τους "ερυθρολεύκους" να κυνηγούν στο σκορ.

Το 18-16 της ΑΕΚ έγινε 19-18 για τον Ολυμπιακό από δύο πέναλτι του Ιβάν Σλίσκοβιτς κι ένα γκολ του Σάββα Σάββα (με την Ένωση να δέχεται δύο δίλεπτες αποβολές). Κάπου εκεί άρχισε ένα γαϊτανάκι ανατροπών, με την ΑΕΚ να περνάει ξανά μπροστά στο σκορ με 20-19, τον Ολυμπιακό να απαντά με 22-21 και τους "κιτρινόμαυρους" να περνούν ξανά μπροστά με 23-22 τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Η αποβολή του Νίκου Λιάπη για χτύπημα στον Μπάμπη Δομπρή στην ισοφάριση του Ολυμπιακού κι η άστοχη επίθεση της ΑΕΚ στη συνέχεια έδωσε ώθηση στους Πειραιώτες. Τον τελευταίο λόγο είχε ο Νταν Τέπερ όμως, που έπιασε πέναλτι του Σλίσκοβιτς και σουτ του Γρηγόρη Τζίμπουλα στα τελευταία 23 δευτερόλεπτα κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε πρώτος στο επιπλέον 10λεπτο, όμως στην επόμενη επίθεση ο Νίκος Πασσιάς αποβλήθηκε για χτύπημα στον Στίπε Μαντάλινιτς. Το μομέντουμ πέρασε με το μέρος της ΑΕΚ που προηγήθηκε με 27-25 δύο λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης. Ο Σάββας αστόχησε σε πέναλτι μερικά δευτερόλεπτα αργότερα και όλα τελείωσαν με το γκολ της ΑΕΚ στην αντεπίθεση που έγραψε το 28-25.

• Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημχ), 14-14, 15-16, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.α.), 25-25, 25-28 (παράταση)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8
  • ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1

• Χαλάνδρι - Ιωνικός Affidea 16-37
  • Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή - ΑΕΚ 25-28 (κ.α. 23-23)