ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 24-27: Διπλό - πρωτιάς για τους κιτρινόμαυρους

HANDBALL PREMIER / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / ÏÓÖÐ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ με μεγάλους πρωταγωνιστές τους ξένους της επικράτησε με 27-24 επί του Ολυμπιακού στο "Μελίνα Μερκούρη" και έμεινε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα της Handball Premier.

Η πρώτη μεγάλη της χρονιάς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ βρήκε νικητές του κιτρινόμαυρους. Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια επικράταν με 27-24 επί των ερυθρόλευκων στο "Μελίνα Μερκούρη" και έμειναν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι ξένοι της ΑΕΚ. Ο Κοσάνοβιτς ανέβασε την απόδοση του μετά το πρώτο εικοσάλεπτο και έκανε ορισμένες σημαντικές αποκρούσεις στα σημεία όπου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς.

Από εκεί και πέρα στην επίθεση η τετράδα των Χιμένεθ, Φλορίδο, Γιάκομπσεν και Μπουνέτα έκανε την διαφορά. Οι τέσσερις τους πέτυχαν 19 από τα 27 τέρματα της ΑΕΚ και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Σε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τζηράς ο οποίος πέτυχε 13 τέρματα, όμως δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του.

Αύτη ήταν η πρώτη από μία σειρά αναμετρήσεων που θα δώσουν οι δύο ομάδες οι οποίες δεδομένα θα αναμετρηθούν πολλές φορές φέτος.

Το ματς: Ουσιαστικά είδαμε δύο διαφορετικά ματς στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την νωθρή άμυνα της ΑΕΚ, πήρε πολλά πέναλτι και με τον Τζηρά σε μεγάλη ημέρα κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερα τέρματα (9-5) μετά από 17 λεπτά παιχνιδιού.

Κάπου εκεί η ΑΕΚ αντέδρασε. Η άμυνα της βελτιώθηκε και παράλληλα άρχισε να βρίσκει γκολ μέσα από συνεργασίες στην επίθεση. Με οδηγό το δίδυμο των Φλορίδο και Χιμένεθ και Μπουνέτα να πετυχαίνει ορισμένα δύσκολα τέρμα οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν επί μέρους 7-1 για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 10-12.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει την διαφορά στο γκολ (17-18) με πρωταγωνιστές του Τζηρά και Τσίλη, όμως η ΑΕΚ απάντησε και με επί μέρους 1-5 ξέφυγε για πρώτη φορά με πέντε γκολ (18-23) χάρη σε τέρμα του Χιμένεθ.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο ματς, όμως οι λύσεις που είχαν στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι δεν τους το επέτρεψαν. Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε στην επικράτησε με 27-24 και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-5, 9-7, 10-9, 10-12 (ημ), 13-15, 14-17, 18-21, 20-24, 22-26, 24-27

Ολυμπιακός: Σπίκιτς, Τζηράς 13, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Αραμπατζής 2, Δομπρής, Μωραΐτης, Χογκάς, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 5, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Καφφάτος, Μπουνέτα 7, Γιόσμου, Κεδέρης 2

Πέναλτι: 8/8, 2/2