HANDBALL PREMIER

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-21: Μία νίκη μακριά από τον τίτλο οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 22-21 κόντρα στην ΑΕΚ και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον τίτλο.

Το 2-0 στη σειρά των τελικών έκανε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν και στον δεύτερο τελικό επί της ΑΕΚ με 22-21 και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της Handball Premier.

Οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπάουερ να κάνει τρομερές επεμβάσεις, ενώ στην επίθεση ο Παπαβασίλης αποδείχτηκε καθοριστικός.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε στην άμυνα των ερυθρόλευκων στο δεύτερο μέρος και δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο με αποτέλεσμα να βρίσκεται τώρα με την πλάτη στον τοίχο.

Επόμενος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες την επόμενη Δευτέρα (16/05) και πάλι στη Χαλκίδα με γηπεδούχο όμως την ΑΕΚ.

Το ματς: Σε αντίθεση με το πρώτο ματς οι άμυνες των δύο ομάδων απουσίαζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έτσι είχαμε μεγάλο σκορ από την αρχή. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος δίλεπτη στον Αραμπατζή κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (7-7) στα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Αλβανού κέρδισαν τρία διαδοχικά πέναλτι και κατάφεραν να ξεφύγουν με τέσσερα τέρματα (7-11) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός μείωσε στα δύο γκολ, όμως ο Μυλωνάς με τέρμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 9-12.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ βρέθηκε ξανά στο +4, όμως οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν δύο δίλεπτες και τις εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαβασίλη οι παίκτες του Καρασαββίδη έτρεξαν επί μέρους 4-0 για να φέρει το ματς στα ίσα.

Με το που οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσα ο Σλαβούλιτσα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο μέρος. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προηγηθούν και με δύο τέρματα (17-15), όμως η ΑΕΚ με τέρματα των Αραμπατζή και Μυλωνά έφερε τον τελικό στα ίσα.

Από εκεί και μετά το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στη νίκη με 22-21. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ο Μπάουερ νίκησε τον Πλάθα.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-21

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημίχρονο), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς 2, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.

Πεν: 2/2, 3/3