HANDBALL PREMIER

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-20: Μεγάλη νίκη και κορυφή για τους ερυθρόλευκους

HANDBALL PREMIER 2022-2023 /  -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER 2022-2023 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 22-20 της ΑΕΚ και την προσπέρασε για να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Στα ερυθρόλευκα βάφτηκε το ντέρμπι της Handball Premier αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε 22-20 της ΑΕΚ και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στην τελική επικράτηση εύκολα. Η ΑΕΚ το μόνο που κρατά είναι ότι με το πέναλτι του Ρογκούλσκι σε νεκρό χρόνο κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά του πρώτου ματς σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το ματς: Από την αρχή του αγώνα η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα ντέρμπι με τις άμυνες των δύο ομάδων να πρωταγωνιστούν, όπως και τα δυνατά μαρκαρίσματα. Σε ένα από αυτά ο Ολυμπιακός έχασε τον Καραμπουρνιώτη ο οποίος αποβλήθηκε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν την περισσότεροι ώρα μπροστά στο σκορ, όμως η ΑΕΚ δεν τους άφησε να ξεφύγουν απατώντας σε κάθε επί μέρους σκορ που έτρεξαν.

Στο 8-6 του 18ου λεπτού η Ένωση απάντησε με δύο γκολ του Μαντάλινιτς. Ο Οστρούτσκο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με τους Ρογκούλσκι (πέναλτι) και Μαντάλινιτς να ανατρέπουν το σκηνικό και να δίνουν προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Ωστόσο, στα αποδυτήρια πήγε ο Ολυμπιακός προηγούμενος αφού ο Παπαβασίλης αρχικά έκανε το 10-10 και ο Μιχαηλίδης στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 11-10 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει επί μέρους 4-2 και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά με τέσσερα γκολ (151-11) πριν ο Αραμπατζής μειώσει σε 15-12.

Η Ένωση άρχισε σιγά σιγά να μαζεύει τη διαφορά και με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο ο Τικ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα 18-18. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με επί μέρους 3-0 κατάφερε να ξεφύγει ξανά με 21-18.

Ο Μαντάλινιτς μείωσε στο γκολ με τον Γκρατζάν να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά στα τρία γκολ. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι διαιτητές έδωσαν σε νεκρό χρόνο πέναλτι και ο Ρογκούλσκι διαμόρφωσε το τελικό 22-20.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Παπαβασίλης με πέντε τέρματα και από τέσσερα είχαν οι Νιοκάς και Γκρατζάν. Στην αντίπερα όχθη ο Μάνταλιτς σταμάτησε στα έξι γκολ.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 22-20

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημ), 13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Άρσιτς, Λιάπης, Μαντάλινιτς 6, Τικ 1, Αραμπατζής 2, Λέμος 2, Ζίβκοβιτς, Αλμέιδα 3, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος 2, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 3.