Handball Premier: ΑΕΚ και Δούκας έπιασαν τον Ολυμπιακό

HANDBALL PREMIER 2023-2034 /   -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER 2023-2034 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ υπέταξε τον Διομήδη, ο Δούκας τον Πανελλήνιο και αμφότεροι έπιασαν τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας στην Handball Premier.

Στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού Ντράγκαν Τζούκιτς, η ΑΕΚ επικράτησε 25-16 του Διομήδη Άργους στο κλειστό της Νέας Κίου για την 2η αγωνιστική της Handball Premier.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι έως το 30’ (10-10), αλλά στη συνέχεια η Ένωση ανέβασε ρυθμό με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Με σερί 4-0 το σκορ έγινε 10-14 (32’), ενώ στο 41’ η Ένωση έφτασε στο +5 (12-17), καταφέρνοντας να ελέγχει πλήρως το ματς, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 16-25.

• Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 6-5, 8-8, 10-11, 10-12 (ημχ), 12-14, 13-17, 13-19, 15-20, 16-23, 16-25
  • ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 3, Τσέλιος, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 2, Ασβεστάς 1, Μπάγιος, Κωστακίδης 1, Μάνθος 3, Βουκαντίνοβιτς, Μπεκιάρης, Ορφανός, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σαλέμ 2, Στεφανίτσης 4
  • ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Ζάμπιτς 1, Κρητικός 2, Γιόνσον, Μάλλιος 3, Ηλιόπουλος 3, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Κομαρζέφσκι, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Κεδέρης 6
  • Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/5-4/4

Νίκη στο 2ο ημίχρονο για τον Αερωπό

Με ένα καταπληκτικό β΄ ημίχρονο ο Αερωπός Έδεσσας ManDynamic επικράτησε 32-29 του Ιωνικού Affidea και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-16 στο α’ μέρος με επιμέρους σκορ 6-1 ανατρέποντας το 15-11 (25’), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1 και σερί 5-0, μετατρέποντας το 18-18 σε 23-18 (43’). Έκτοτε η ομάδα του Κώστα Τούτση κράτησε διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στη νίκη.

Οφρισένκο με 9 γκολ και Σατσένκο με 6 γκολ έδωσαν πολλές επιθετικές λύσεις για τον Αερωπό, ενώ για τον Ιωνικό ο Κουκουλάς ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ.

• ΑΕΡΩΠΟΣ (Τούτσης): Βέρεμτσουκ, Αθανασίου, Τζούλης, Σατσένκο 6, Οφρισένκο 9, Γκοντσάροφ 3, Γκρισικασβίλι 1, Παπαδόπουλος 4, Μπούτκαρης 3, Κράλλης 5, Ρόμπης, Κουκουτσίδης 3, Παπαγιάννης 2, Γάτσης, Μαρίνος, Τοτίδης
  • ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 6, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αποστόλου 1, Τρούλος 1, Βασιλείου 3, Μπούτος 4, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 1, Μαντζόπουλος, Ελοζεούα 4, Λιόλιος 4, Μπαλάσκας 3
  • Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/4-1/1

Ο Δούκας υπέταξε τον Πανελλήνιο

Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή του ΑΣΕΔ στο Δαΐς. Ο Δούκας επικράτησε του Πανελλήνιου με 33-24. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους απο τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγηθήκαν στο ημίχρονο με 16-11.

Έχοντας επιθετική υπεροχή έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στα 13 γκολ (30-17, στο 50’) και έφτασαν στην επικράτηση με τον Πανελλήνιο να μετρά τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια.

Αποσύρθηκε η φανέλα με το νούμερο 13

Πριν από το παιχνίδι, ο ΑΣΕΔ διοργάνωσε αγώνα παλαιμάχων στη μνήμη του μεγάλου Σάσα Ζιβούλοβιτς, που έφυγε από τη ζωή τον περασμένο Φεβρουάριο.

Στο ημίχρονο του, σε μια λιτή τελετή, ο πρόεδρος, Κωστής Δούκας ανακοίνωσε την απόσυρση της φανέλας με το νούμερο 13 τιμώντας με αυτό τον τρόπο έναν μεγάλο αθλητή που αγωνίστηκε στο Σύλλογο και έφυγε νωρίς.

• Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-3, 10-4, 13-6, 15-8, 16-11(ημχ.), 19-12, 23-14, 26-15, 30-17, 32-19, 33-24
  • ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 2, Παγιάτης 1, Χατσατουριαν 1, Μπατής 5, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Χουρσουντιάν 4, Γερουλάνος 2, Γιαντσα, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 3, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 5, Κολλυρης 1, Δικαιουλιας 5
  • ΠΓΣ (Σαμαράς): Ακαλμπεντασβίλι 3, Αναγνωστόπουλος 3, Δανέζης 3, Αθανασάκος 1, Βερτζωνης 1, Τοκατζογλου 1, Παπαδόπουλος, Στάθης 5, Νάκος 1, Ρούσος 4, Σκουρτάι 1, Μπαλάσκας, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1, Χατζηγιάννης
  • Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 4/4- 1/1