ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ελλάδα - Κροατία 13-24: Η Εθνική έχασε χρυσή ευκαιρία, τελικός το ματς κόντρα στη Ρουμανία για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024

Η Χατζηπαρασίδου στον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας κόντρα στην Κροατία για τα προκριματικά του Euro 2024 INTIME SPORTS

Η Εθνική δεν κατάφερε να αντέξει πάνω από ένα ημίχρονο κόντρα στην Κροατία, έχασε για δεύτερη φορά στον προκριματικό όμιλο από την αντίπαλό της και πλέον το ματς εναντίον της Ρουμανίας την προσεχή Κυριακή (07/04) έχει τον χαρακτήρα τελικού για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024.

Η Εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κροατία, ηττήθηκε για δεύτερη φορά στον προκριματικό όμιλο από την αντίπαλό της, αυτή τη φορά με , και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στο Ευρωπαϊκό Χάντμπολ του 2024 στον αγώνα εναντίον της αδιάφορης Ρουμανίας την προσεχή Κυριακή (07/04, 19:00).

Η Ελλάδα θα ταξιδέψει στο Βουκουρέστι για να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα, που θα της δώσει τη δυνατότητα να κατακτήσει ένα από τα τέσσερα "χρυσά" εισιτήρια των καλύτερων τρίτων ομάδων των προκριματικών ομίλων.

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το ματς, καθώς η Αγνή Ζυγούρα και η Μαρία Χατζηπαρασίδου έβαλαν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 2-0 μόλις στο 2'. Στη συνέχεια η Κροατία βρήκε τα πατήματά της στο παιχνίδι, αρχικώς το ισορρόπησε (3-3 και 4-4), ενώ στο 10' προηγήθηκε για πρώτη φορά με τη Γιέζιτς.

Η "γαλανόλευκη" δεν έχασε τη συγκέντρωσή και τη στόχευσή της και με τέσσερες διαδοχικά γκολ σε διάστημα έξι λεπτών πήρε κεφάλι στην αναμέτρηση και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 10-9. Αυτό ήταν και το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο οποίο η Εθνική κρατούσε τα ηνία.

Στο δεύτερο τριαντάλεπτο, η Κροατία έδειξε την ανωτερότητα της και σε συνδυασμό με το μπλακ άουτ της Ελλάδας στην επίθεση κατάφερε με ένα επιμέρους 15-3 να υποτάξει την αντίσταση της Εθνικής και να πάρει την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024.

Πρώτη σκόρερ από την πλευρά της "γαλανόλευκης" ήταν η Αγνή Ζυγούρα, τα οποία πέτυχε όλα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά της Κροατίας η Καταρίνα Γιέζιτς με πέντε, τα τρία εξ αυτών στο δεύτερο τριαντάλεπτο.