ΕΛΛΑΔΑ

ΑΣΕ Δούκα - ΠΑΟΚ 22-27: Ο Δικέφαλος δεν λύγισε στην αντεπίθεση της αθηναϊκής ομάδας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ

ΠΑΟΚ εναντίον ΑΣΕ Δούκα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών INITME SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί κόντρα στον ΑΣΕ Δούκα, υπέταξε την αθηναϊκή ομάδα με 27-22 και την Κυριακή (07/04, 17:00) θα διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιο την ιστορίας του στο Κύπελλο χάντμπολ ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 27-22 τον Δούκα στον πρώτο ημιτελικό του 20ου Final Four Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών και προκρίθηκε για έκτη φορά στην ιστορία του στον τελικό, με μοναδικό στόχο πλέον να κατακτήσει το τέταρτο τρόπαιό του στον θεσμό.

Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε σε μεγάλη ημέρα τον Θανάση Παπάζογλου που πέτυχε 9 γκολ, αλλά και καθοριστικό στο δεύτερο ημίχρονο τον Γκίγκοφ (6 με 11 στο σύνολο σε 33 σουτ).

Ο Δούκας γύρισε το ματς από το -5 (3-8) και το 8-11, ισοφάρισε στο 11-11 (σκορ ημιχρόνου) έχοντας καταπληκτικό τον Κολλύρη με 11/22 επεμβάσεις (50%), αλλά στο δεύτερο μέρος τα ποσοστά του έπεσαν και ολοκλήρωσε το ματς με 13/40.

Στο β΄μέρος ο ΠΑΟΚ βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και ανέτρεψε το 15-14 (38') σε 15-18 (45') και παρά την ισοφάριση σε 18-18 (48') από πλευράς Δούκα, ξέφυγε και πάλι με +4 (18-22) στο 53' κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 4-8, 8-9, 10-11, 11-11 (ημχ), 13-13, 15-16, 16-18, 18-19, 19-22, 22-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Ρόντιτς 1, Παγιάτης 3, Χατσατουριάν, Μπατής 4, Κολεζάκης, Παναγιώτου 5, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν, Δικαιούλιας, Γερουλάνος 1, Γιαντσα 1, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 5, Κολλυρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 7, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 9, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης 3.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/4-3/3