ΕΛΛΑΔΑ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 28-24: Προκρίθηκε στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου

Στιγμή από το ΑΕΚ - Ολυμπιακός για το Κύπελλο Ελλάδας
Στιγμή από το ΑΕΚ - Ολυμπιακός INTIME

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ημιτελικού απέναντι στον Ολυμπιακό με 28-24 και προκρίθηκε στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Πυλαία (30/4, 20:00).

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο μεγάλο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό με σκορ 28-24. Έτσι, η Ένωση πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου το Σάββατο (30/4, 20:00) θα αντιμετωπίσει τη Πυλαία, η οποία νωρίτερα απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.

Η Ένωση θα διεκδικήσει το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας και το πέμπτο στην ιστορία της. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ τα πρώτα λεπτά, όμως η ΑΕΚ πήρε τελικά προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ένωση ήταν οδηγός με 13-11.

Στα πρώτα λεπτά του β' μέρους οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17 , αλλά η Ένωση δημιούργησε διαφορά, η οποία έφτασε στο 25-21. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και έληξε το ματς στο 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-4, 7-6, 10-8, 13-11 (ημ.), 15-13, 17-17, 20-17, 23-19, 25-22, 28-24.