HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-29: Break για τους ερυθρόλευκους στην παράταση μετά από ματσάρα

Ο Μπάγιος πανηγυρίζει κόντρα στην ΑΕΚ
Ο Μπάγιος πανηγυρίζει κόντρα στην ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στην παράταση 26-29 (21-21 κ.δ.) και έκανε το break με το καλημέρα στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Μετά από τρομερή αναμέτρηση ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στην παράταση 29-26, έκανε το break και προηγείται πλέον 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Κοτανίδη ο οποίος κατέβασε ρολά όποτε χρειάστηκε και έκαναν το 1-0.

Το ματς: Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στην αρχή του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι με όπλο την άμυνά τους και τον Κοτανίδη να κατεβάζει ρολά άρχισε να χτίζει διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι με τους Οστρούτσκο, Σλαβούλιτσα, Δομπρή και Μοντόρο να κάνουν τη διαφορά και στις πλευρές κατάφεραν να ξεφύγουν με τέσσερα τέρματα (7-11).

Η ΑΕΚ έμοιαζε εγκλωβισμένοι αφού όταν ξέφευγε από την άμυνα των ερυθρόλευκων, ο Κοτανίδης ήταν εκεί για να σταματήσει τους κιτρινόμαυρους. Ο Μόγια με δύο τρομερά δύσκολα τέρματα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει κάνοντας το 10-12.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου με τρία τέρματα, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (15-15) γρήγορα. Ο Ολυμπιακός ξανά κατάφερε να χτίσει διαφορά πέντε τερμάτων, όμως εκ νέου η Ένωση είχε τις απαντήσεις.

Αρχικά, μάζεψε τη διαφορά και στο φινάλε κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τέρμα του Μόγια 50'' πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Να σημειώσουμε ότι στο έβδομο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε ένταση πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν προσωρινά οι ερυθρόλευκοι.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός από την αρχή ήταν εκείνος που βρήκε τις λύσεις εκμεταλλευόμενος και τη δίλεπτη του Τζηρά σε νεκρό χρόνο στην κανονική διάρκεια.

Έτσι, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, η ΑΕΚ δεν είχε λύσει αφού βρήκε σκορ από μόλις έξι παίκτες και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 29-26.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-29 (21-21 κ.δ)

Τα πεντάλεπα: 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 7-11, 8-11, 10-12 (ημ), 11-14, 13-15, 15-18, 15-20, 19-20, 21-21 (κ.δ), 23-25 (παρ.α),

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Ουγκάλντε 2, Μυλωνάς 7, Τζηράς 4, Κεδέρης 8, Μόγια 3

Ολυμπιακός: Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 5, Μοντόρο 4, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Μπάγιος 1, Καραμπουρνιώτης 1, Πασσιάς 2, Αραπακόπουλος 1