HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-26: Ισόπαλο το ντέρμπι με δραματικό φινάλε

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι ΑΕΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο ισόπαλο 26-26 για τον Α όμιλο της Handball Premier.

Ούτε αυτή τη φορά είχαμε νικητή στο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό για την Handball Premier, αφού το 18-18 του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 26-26 στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με πέντε τέρματα στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια η Ένωση κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ουγκάλδε μεγάλο πρωταγωνιστή.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης είχαμε ένταση ανάμεσα στους παίκτες, τα προπονητικά επιτελεία των δύο ομάδων με αφορμή την τελευταία φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκε η Ένωση, η οποία έληξε με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και κατάφερε γρήγορα να χτίσει μια διαφορά τριών τερμάτων. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα τους οι ερυθρόλευκοι όχι μόνο έβρισκαν απαντήσεις στο γρήγορο παιχνίδι της ΑΕΚ, αλλά κατάφερναν να πετυχαίνουν εκείνοι τέρματα στο ανοικτό γήπεδο.

Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Δημητρούλια έμοιαζαν εγκλωβισμένοι αφού οι επιθέσεις τους από το κέντρο έβρισκαν μπροστά τους ένα τείχος, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά φτάνοντας στο +5 (11-16) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε άλλο παιχνίδι. Η ΑΕΚ έγινε πιο σκληρή στην άμυνα της την οποία προσάρμοσε πάνω στον Μοντόρο με τον Ουγκάλδε να αναλαμβάνει να περιορίσει τον συμπατριώτη του στην άμυνα 5-1 του Δημητρούλια.

Η Ένωση άρχισε να μαζεύει σιγά σιγά τη διαφορά και στο 46΄κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 22-21 τρέχοντας επί μέρους 11-5. Από εκεί και πέρα είχαμε μάχη γκολ γκολ μέχρι το φινάλε. Ο Ουγκάλδε έβαλε μπροστά την ΑΕΚ όμως ο Αραπακόπουλος έκανε το 26-26 στο τελευταίο λεπτό.

Η Ένωση είχε την ευκαιρία να σκοράρει στην τελευταία επίθεση το σουτ του Λέμος σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι με το 26-26 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο φινάλε του ματς είχαμε ένταση ανάμεσα στους παίκτες και τα προπονητικά επιτελεία των δύο ομάδων, ενώ το διαιτητικό δίδυμο εξέτασε την τελευταία φάση για το εάν υπάρχει παράβαση πάνω στον Λέμος.

Ωστόσο, δεν άλλαξε κάτι στην αρχική του απόφαση και έτσι ο αγώνας έληξε με το ισόπαλο 26-26.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-26

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-8, 9-11, 10-13, 11-16 (Ημ), 14-18, 16-20, 21-21, 22-22, 24-24, 26-26

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαϊδης 1, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 10, Καλόμοιρος 2, Μπεριά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Βασίλης Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο 7, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3.

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη. Παρατηρητές: Κατσίκης-Τσάκωνας. Δίλεπτα: 1-6. Πέναλτι: 6/7-1/1.