HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-19: Έκανε το 2-1 η Ένωση και είναι μια νίκη μακριά από τον τίτλο

HANDBALL PREMIER / 3  /  -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / 3 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με όπλο την άμυνά της και την τριάδα των Μαντάλινιτς, Ηλιόπουλου και Μάτσκεβιτς σε μεγάλη ημέρα η ΑΕΚ επικράτησε 23-19 του Ολυμπιακού και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 23-19 του Ολυμπιακού και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα.

Με όπλο την άμυνά της και την τριάδα των Μαντάλινιτς, Ηλιόπουλου και Μάτσκεβιτς η Ένωση ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Το ματς: Όπως περιμέναμε από την αρχή της αναμέτρησης οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά.

Η ΑΕΚ πήρε μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο ο Ολυμπιακός κατάφερε γρήγορα να φέρει στα ίσα με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (4-4). Οι παίκτες του Αλβανού έπραξαν ξανά το ίδιο, όμως ξανά οι ερυθρόλευκοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά.

Η μάχη γκολ γκολ συνεχίστηκε μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προηγείται 9-8 με τέρμα του Ηλιούπουλου και τον Οστρούτσκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το 9-9 του πρώτου 30λεπτου.

Το δεύτερο 30λεπτο ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η ΑΕΚ με όπλο την εξαιρετική της άμυνα και τον Μάτσκεβιτς να πραγματοποιεί τρομερές επεμβάσεις κατάφερε να βρει ρυθμό.

Στην επίθεση οι Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλος έκαναν τρομερή δουλειά με αποτέλεσμα η Ένωση να αρχίσει να χτίζει διαφορά η οποία έφτασε ακόμα και στα οκτώ τέρματα (19-11).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να μαζεύει τη διαφορά, μείωσε μέχρι και στα τρία γκολ (22-19) τρία λεπτά πριν το φινάλε, αλλά ο Αλμέιδα σφράγισε το τελικό 23-19 χαρίζοντας στην Ένωση τη νίκη.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-19

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-4, 6-5, 7-6, 8-6, 9-9 (ημ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Καλύβας, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Νικολαΐδης, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Αλμέιδα 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος 3, Κεδέρης.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Μπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

• Ολυμπιακός- ΑΕΚ

5ος τελικός: Τετάρτη 31 Μαΐου 2023 (αν χρειαστεί)

• ΑΕΚ- Ολυμπιακός

Όλοι οι τελικοί θα μεταδοθούν σε live streaming σε παραγωγή των γηπεδούχων σωματείων.