HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 21-19: Έκανε το πρώτο βήμα στη σειρά των τελικών της Handball Premier

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 21-19 κόντρα στον Ολυμπιακό για το 1-0 στη σειρά των τελικών των playoffs της Handball Premier. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να γυρίσουν στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι. Σημαντικές αποκρούσεις του Μάτσκεβιτς.

Η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη στον πρώτο τελικό των playoffs της Handball Premier. Η Ένωση επικράτησε 21-19 του Ολυμπιακού εντός έδρας για το 1-0 στη σειρά. Ο δεύτερος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 22 Μαΐου στον Ρέντη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ένωση διατηρούσε σταθερά προβάδισμα, το οποίο αυξομειωνόταν. Το πρώτο μέρος τη αναμέτρησης έληξε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 15-9.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει αντεπίθεσή του και με ένα σερί από το 17-11 μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 17-17. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν και μπροστά 19-18 δέκα λεπτά πριν από το φινάλε.

Η Ένωση πήρε ξανά προβάδισμα 20-19, ενώ σ' ένα κομβικό σημείο στο 57' οι Πειραιώτες έχασαν πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος είχαν ακόμη μία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όμως ο Μάτσκεβιτς προέβη σε ακόμα μία μεγάλη απόκρουση. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε η ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 21-19.

Το πρόγραμμα των τελικών

• 2ος τελικός: Τετάρτη 17 Μαΐου 2023, ώρα 19:30

Ολυμπιακός- ΑΕΚ

• 3ος τελικός: Δευτέρα 22 Μαΐου 2023

ΑΕΚ- Ολυμπιακός

• 4ος τελικός: Παρασκευή 26 Μαΐου 2023 (αν χρειαστεί)

• 5ος τελικός: Τετάρτη 31 Μαΐου 2023 (αν χρειαστεί)

Όλοι οι τελικοί θα μεταδοθούν σε live streaming σε παραγωγή των γηπεδούχων σωματείων.