LA LIGA

Ζιρόνα - Βιγιαρεάλ 1-2: Κλείδωσε την Ευρώπη στο 90+4' και τρέχει για Champions League

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λεχ για τη φάση των ομίλων του Europa Conference League 2022-2023 στo "Θεράμικα" | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 ALBERTO SAIZ/ASSOCIATED PRESS

Η Βιγιαρεάλ έφυγε νικήτρια από το "Μοντιλίβι" της Ζιρόνα και το 2-1 αφενός της εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα σεζόν και την κράτησε ζωντανή στη μάχη του Champions League.

Το γκολ του Ζεράρ Μορένο στις καθυστερήσεις έδωσε στη Βιγιαρεάλ τη νίκη με 2-1 στη Ζιρόνα για την 35η αγωνιστική της La Liga και της εξασφάλισε ευρωπαϊκή παρουσία τη νέα σεζόν, κρατώντας τη συνάμα ζωντανή στη μάχη της τετράδας κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Ο Γέρεμι Πίνο άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό και μπορεί να ισοφάρισε ο Νταβίδ Λόπεθ στο 24', το "κίτρινο υποβρύχιο" είχε το πάνω χέρι, κυρίως παίζοντας με αντεπιθέσεις. Οι Καταλανοί αποτελούν την έκπληξη της φετινής σεζόν, αλλά δεν μπόρεσαν να ψάξουν το γκολ της νίκης. Αυτό ανήκε στον Μορένο, που στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 2-1.