LA LIGA

Ζιρόνα - Σεβίλλη 5-1: Ο απίθανος Ντόβμπικ καθάρισε με χατ-τρικ σε έξι λεπτά και οι Καταλανοί ανέβηκαν κορυφή

Girona's Artem Dovbyk, left, celebrates with teammates after scoring the opening goal during the Spanish La Liga soccer match between Barcelona and Girona at the Olimpic Lluis Companys stadium in Barcelona, Spain, Sunday, Dec. 10, 2023. (AP Photo/Joan Monfort)
Οι παίκτες της Ζιρόνα πανηγυρίζουν γκολ του Αρτέμ Ντόβμπικ @ 2023 JOAN MONFORT / AP IMAGES

Η Σεβίλλη πήρε προβάδισμα κόντρα στη Ζιρόνα στο 10ο λεπτό, όμως ο Ντόβμπικ με τρία γκολ σε έξι λεπτά έφερε τούμπα το ματς και οι Τσιγκάνκοφ και Στουάνι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Ζιρόνα επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Σεβίλλη, καθώς επικράτησε 5-1 στο Μοντιλίβι με εντυπωσιακή ανατροπή για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι με τον Ρομέρο στο δέκατο λεπτό, ωστόσο η ομάδα του Μίτσελ έφερε τούμπα το ματς με τον εντυπωσιακό Ντόβμπικ. Ο Ουκρανός φορ έκανε χατ-τρικ σε έξι λεπτά και έφερε τούμπα το ματς.

Στο 37ο λεπτό ο Πορτού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έχασε την ευκαιρία για να πετύχει τέταρτο γκολ, με το 3-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Τσιγκάνκοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1 στο 56ο λεπτό και ο Κριστιάν Στουάνι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-1 στο 89ο λεπτό. Η Χιρόνα με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στην κορυφή έχοντας 52 βαθμούς, ενώ η Σεβίλλη έμεινε στους 16.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Κάντιθ 1-0 (51' πέν. Ριόχα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Λας Πάλμας 0-2 (35' Μολέιρο, 83' Μουνιόθ)
  • Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 1-1 (45+1' Σέρλοτ / 90+1' Γιαμπρές)
  • Βαλένθια - Αθλέτικ 1-0 (61' Ντούρο)
  • Θέλτα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (11' Μέντεθ)
  • Οσασούνα - Χετάφε 3-2 (9' Γκαρσία, 31' Μουνιόθ, 80' Αρέσο / 64' Μαγιοράλ, 68' Μακσίμοβιτς)
  • Ρεάλ - Αλμερία 3-2 (57' Μπέλιγχαμ, 67' Βινίσιους, 90+9' Καρβαχάλ / 1' Ραμαζανί, 43' Έντγκαρ)
  • Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-4 (56', 59' Ίσκο - 21', 48', 90+3' Τόρες, Φέλιξ 90')
  • Ζιρόνα - Σεβίλλη 5-1 (13', 15', 19' Ντόβμπικ, 56' Τσιγκάνκοφ, 89' Στουάνι - 10' Ρομέρο)
  • 22/01 22:00 Γρανάδα - Ατλέτικο