LA LIGA

Ζιρόνα - Ρεάλ 4-2: Ο απίστευτος Καστεγιάνος διέλυσε μόνος του τους Μαδριλένους με τέσσερα γκολ

@2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Ο ασταμάτητος Τάτι Καστεγιάνος βρήκε τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στα πρώτα 62 λεπτά και οδήγησε την Ζιρόνα σε μία σπουδαία νίκη με 4-2 επί της Ρεάλ, στο ματς με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Ρεάλ παρατάχτηκε δίχως τον Καρίμ Μπενζεμά το βράδυ της Τρίτης στην Καταλωνία (είχε μικροπρόβλημα τραυματισμού) και με τους περισσότερους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι χωρίς διάθεση να βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά και το πλήρωσε.

Η Ζιρόνα μυρίστηκε αίμα, έπαιξε με φουλ ένταση και με τον Τάτι Καστεγιάνος να "πετάει φωτιές" στην επίθεση, πανηγύρισε μία τεράστια νίκη στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La Liga επικρατώντας 4-2 των πρωταθλητών Ισπανίας, Ευρώπης και κόσμου.

Οι παίκτες της Ζιρόνα πανηγυρίζουν μία ιστορική νίκη απέναντι στην Ρεάλ για την La Liga | 25 Απριλίου 2023 @2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτσελ ήταν φυσικά ο Αργεντινός επιθετικός ο οποίος παραβίασε τέσσερις φορές την εστία του Λούνιν στα πρώτα 62 λεπτά (!), με τον 24χρόνο όχι απλά να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του και να γνωρίζει την αποθέωση από το κοινό του όταν έγινε αλλαγή στο 72' αλλά και να γράφει ιστορία, ως ο πρώτος παίκτης μετά από το 1947 που πέτυχε τέσσερα ή περισσότερα γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο την πανίσχυρη Ρεάλ.

Το ματς

Η Ζιρόνα μπήκε με μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι απέναντι σε μία υπνωτισμένη Ρεάλ και επιβραβεύτηκε και με το παραπάνω αφού πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου είχε ήδη αβαντάζ δύο γκολ, με τον Καστεγιάνος να κάνει το 1-0 με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Γκουτιέρες και να γράφει το 2-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή αξιοποιώντας έξυπνη πάσα του Αρνάου στον κενό χώρο.

Οι Μαδριλένοι απάντησαν στο 34ο λεπτό με τον πλέον δραστήριο παίκτη τους στον αγώνα, τον Βινίσιους, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής (2-1), για να έρθει όμως το δεύτερο μέρος και να οργιάσει και πάλι ο Καστεγιάνος.

Ο Τάτι Καστεγιάνος πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Ζιρόνα απέναντι στην Ρεάλ | 25 Απριλίου 2023 @2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό από τη σέντρα, ο Καστεγιάνος πανηγύρισε χατ-τρικ στο παιχνίδι έπειτα από εντυπωσιακή επέλαση και υποδειγματική ασίστ του Κόουτο ενώ στο 62' έγραψε ιστορία, αφού έγραψε το 4-1 από κοντά και έγινε μόλις ο 10ος παίκτης που σκοράρει τέσσερα γκολ σε ένα ματς απέναντι στην Ρεάλ σε όλες τις διοργανώσεις και πρώτος σε αγώνα της Liga έπειτα από το 1947.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μίτσελ τον έκανε αλλαγή και δεν του επέτρεψε να γίνει μόλις ο δεύτερος στην ιστορία με πέντε γκολ σε ένα παιχνίδι απέναντι στην Ρεάλ (αποθεώθηκε από τους οπαδούς της Ζιρόνα που έστησαν από νωρίς πάρτι στις εξέδρες του "Μοντιλίβι"), με τους μερένγκες να καταφέρνουν απλά να μειώσουν στο 85' με τον Βάθκεθ και να περιορίσουν την έκταση της ζημιάς.

Απογοητευμένοι οι παίκτες της Ρεάλ μετά από την ήττα τους με 4-2 από την Ζιρόνα στην La Liga | 25 Απριλίου 2023 @2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Ακόμα και έτσι όμως η Ζιρόνα έγραψε ιστορία, αφού έγινε η πρώτη ομάδα που στην πρώτη της σεζόν στη μεγάλη κατηγορία μετά από την άνοδό της σημείωσε τέσσερα γκολ κόντρα στην Ρεάλ, μετά από την Μπέτις πριν από 21 χρόνια.

• ΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Αρνάου, Μπουένο, Χουάνπε, Γκουτιέρες (89' Ερνάντες), Ρομέου, Κόουτο, Τσιγκάνκοφ (72' Φερνάντεθ), Μαρτίν (90' Ρουίθ), Ρικέλμε (89' Ρεϊνιέρ), Καστεγιάνος (72' Στουάνι)
  • ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ (79' Βάθκεθ), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Νάτσο (52' Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Κρόος, Μόντριτς (63' Τσουαμενί), Ασένσιο, Ροντρίγκο (79' Μαριάνο Ντίαθ), Βινίσιους