LA LIGA

Ζιρόνα - Μπαρτσελόνα 0-1: Ο Πέδρι έδωσε τη λύση στην 100ή συμμετοχή του

Ο Πέδρι της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ζιρόνα για τη La Liga 2022-2023 στο "Μοντιλίβι", Ζιρόνα | Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2023 © 2023/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Το γκολ του Πέδρι έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 1-0 επί της Ζιρόνα και τη διατήρησε στην κορυφή της La Liga.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ τραυματίστηκε, ο Πέδρι πήρε τη θέση του και σκόραρε, με συνέπεια η Μπαρτσελόνα να φτάσει στη νίκη με 1-0 επί της Ζιρόνα για την 19η αγωνιστική της La Liga, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το καταλανικό ντέρμπι ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον Τσάβι να έχει παρατάξει μια ομάδα με αρκετές αλλαγές. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και στο 26' καταγράφηκε η κρίσιμη στιγμή του αγώνα. Ο Ντεμπελέ αποχώρησε τραυματίας για πρώτη φορά στην εποχή Τσάβι, ο Πέδρι πήρε τη θέση του κι έφτασε τις 100 συμμετοχές με την πρώτη ομάδα.

Στο 61ο λεπτό τη συνδύασε με ένα εύκολο γκολ προ κενής εστίας έπειτα από ομαδική ενέργεια και οι "μπλαουγκράνα" επαναπαύτηκαν σε αυτό το 1-0. Οι παίκτες του Μίτσελ αύξησαν κατακόρυφα την επίθεσή τους και έχασαν τρεις απανωτές ευκαιρίες στα λεπτά για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Αλμερία - Εσπανιόλ 3-1 (21' Σουάρες, 61' Μπαπτιστάο, 77' Πορτίγιο / 90+3' Χοσέλου)
  • Κάντιθ - Μαγιόρκα 2-0 (10' Μπονγκοντά, 38' πέν. Άλεξ)
  • Ζιρόνα - Μπαρτσελόνα 0-1 (61' Πέδρι)
  • 28/01 19:30 Σεβίλλη - Έλτσε
  • 28/01 22:00 Χετάφε - Μπέτις
  • 29/01 15:00 Βαγιαδολίδ - Βαλένθια
  • 29/01 17:15 Οσασούνα - Ατλέτικο
  • 29/01 19:30 Θέλτα - Αθλέτικ
  • 29/01 22:00 Ρεάλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ