CHAMPIONS LEAGUE

Ζάλτσμπουργκ - Μπάγερν 1-1: Ο Κομάν έκανε τη δουλειά στο τέλος για τους Γερμανούς

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ζάλτσμπουργκ για τη φάση των 16 του Champions League 2021-2022 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Ζάλτσμπουργκ | Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022 © 2022 ALEXANDRA BEIER/ASSOCIATED PRESS

Η Ζάλτσμπουργκ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη επί της Μπάγερν, όμως ο Κινγκσλέ Κομάν στο 90' ισοφάρισε στο 1-1 και έστειλε τις δύο ομάδες στο Μόναχο χωρίς προβάδισμα, για τη φάση των 16 του Champions League.

Η Ζάλτσμπουργκ ετοιμαζόταν να κάνει την έκπληξη αλλά τελικά περιορίστηκε στην ισοπαλία 1-1 με την Μπάγερν στην Αυστρία για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 του Champions League. Οι Αυστριακοί είχαν καλύτερη εικόνα στον αγώνα, αλλά ο Κινγκσλέ Κομάν τούς στέρησε τη νίκη στο 90'.

Το γκολ της αναγκαστικής αλλαγής των Αυστριακών, Τσουκουμπουίκε Αντάμου, στο 21' δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη απέναντι στους Βαυαρούς που δεν έδειξαν να συνέρχονται από την τεσσάρα στο πρωτάθλημα κόντρα στην Μπόχουμ. Παρ' όλα αυτά, ένα κοντινό πλασέ του Γάλλου εξτρέμ στο τέλος έφερε την ισορροπία στο ζευγάρι, που θα καταλήξει σε τελικό νικητή στις 8 Μαρτίου στο Μόναχο.

Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν έβαλε όλα τα επιθετικά όπλα που είχε στη διάθεσή του, ίσως για να αντισταθμίσει αμυντικογενείς απουσίες όπως του Μάνουελ Νόιερ, του Αλφόνσο Ντέιβις και του Λέον Γκορέτσκα. Ο Νταγιότ Ουπαμεκανό έμεινε στον πάγκο λόγω της κακής εμφάνισής του κόντρα στην Μπόχουμ. Ο ακόμα πιο νεαρός Γερμανός τεχνικός των γηπεδούχων, Ματίας Γιάισλε (33, ένα χρόνο μικρότερος από τον Νάγκελσμαν), στηρίχθηκε ξανά στο δίδυμο φωτιά των Καρίμ Αντεγέμι (προϊόν των ακαδημιών της Μπάγερν, που έχει συμφωνήσει να πάει στην Ντόρτμουντ το καλοκαίρι) και Νόα Οκαφόρ.

Ο τελευταίος τραυματίστηκε στο 12ο λεπτό και αντικαταστάθηκε από τον Αντάμου, μία αναγκαστική αλλαγή που αποδείχθηκε ευνοϊκή για τη Ζάλτσμπουργκ. Στο 21ο λεπτό, οι χώροι στην άμυνα της Μπάγερν λόγω της τριάδας των στόπερ και των Κινγκσλέ Κομάν και Σερζ Γκνάμπρι που είχαν όλη την πλευρά, έφεραν μια κατάσταση 3 vs 3. Η μπάλα έφτασε στον Αντάμου, που με πλασέ νίκησε τον Σβεν Ούλραϊχ για το 1-0.

Ο Τσουκουμπουίκε Αντάμου της Ζάλτσμπουργκ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπάγερν για τη φάση των 16 του Champions League 2021-2022 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Ζάλτσμπουργκ | Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022 © 2022 ALEXANDRA BEIER/ASSOCIATED PRESS

Τον Νοέμβριο του 2020, στο αντίστοιχο παιχνίδι στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα" για τη φάση των ομίλων, η Ζάλτσμπουργκ είχε προηγηθεί νωρίς, αλλά δέχθηκε έξι γκολ στη συνέχεια. Τώρα, αν κάποια ομάδα έμοιαζε ικανή να σκοράρει ξανά, αυτή ήταν η Ζάλτσμπουργκ. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν ανύπαρκτη, όμως τα κενά στα μετόπισθεν παρέμειναν. Ο αργός Νίκλας Ζίλε έδωσε πολλές μάχες για να σταματήσει τους ταχύτατους επιθετικούς της Ζάλτσμπουργκ και τελικά γλίτωσε κι ένα παραλίγο πέναλτι στο 44' (ύστερα από εξέταση της φάσης απ' τον VAR).

Στο 2ο ημίχρονο, η μπάλα έμεινε ακόμη περισσότερο στα πόδια των παικτών της Μπάγερν, αλλά δεν πλησίαζε στην εστία του Φίλιπ Κεν. Οι παίκτες της Ζάλτσμπουργκ έβγαιναν πάντα πρώτοι στην μπάλα και αυτό πολλές φορές μεταφράζονταν σε κλοπή της "μπουκιάς" πριν σουτάρουν οι παίκτες της Μπάγερν ή μπλοκ πάνω στο σουτ.

Οι δύο προπονητές καθυστέρησαν να κάνουν αλλαγές στο 2ο ημίχρονο και η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τελευταίο 20λεπτο. Μία πολύ καλή στιγμή του Λιρόι Σανέ (απέκρουσε ο Φίλιπ Κεν) για την Μπάγερν και μια διπλή ευκαιρία των Αντεγέμι και Αντάμου (απέκρουσαν Ούλραϊχ και Μπενζαμέν Παβάρ) ζωντάνεψαν κάπως τον αγώνα.

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Ζάλτσμπουργκ με την Μπάγερν για τη φάση των 16 του Champions League 2021-2022 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Ζάλτσμπουργκ | Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2022 © 2022 ALEXANDRA BEIER/ASSOCIATED PRESS

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα είχε πολλή ένταση μεταξύ των παικτών, σκληρά μαρκαρίσματα και την Ζάλτσμπουργκ να αμύνεται με όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Δεν το πέτυχε, αφού όταν Νίκλας Ζίλε σήκωσε την μπάλα στο 90', ο Τόμας Μίλερ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Κομάν από κοντά έκανε το 1-1 κι έδωσε ραντεβού σε τρεις εβδομάδες για την πρόκριση.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κεν, Κρίστενσεν, Σολέ, Βέμπερ, Ούλμερ, Καπάλντο, Καμαρά, Ζάιβαλντ (80' Σούτσιτς), Άαρονσον, Οκαφόρ (12' Αντάμου), Αντεγέμι (87' Κιάεργκααρντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Παβάρ, Ζίλε, Ερναντέζ, Γκνάμπρι (78' Τσούπο Μότινγκ), Κίμιχ, Τολισό (80' Ζάμπιτσερ), Κομάν, Μίλερ, Λεβαντόβσκι, Σανέ