LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 1-1: Νέο στοπ στο "κίτρινο υποβρύχιο", παραμένουν χαμηλά οι Ανδαλουσιάνοι

Ο Άλεξ Μπαένα της Βιγιαρεάλ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λεχ για τη φάση των ομίλων του Europa Conference League 2022-2023 στo "Θεράμικα", Βίλα Ρεάλ | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 ALBERTO SAIZ/ASSOCIATED PRESS

Βιγιαρεάλ και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Θεράμικα", με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο βαθμούς και τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν έναν στη La Liga.

Η Σεβίλλη εξακολουθεί να παραπαίει και να απειλείται ακόμα και με υποβιβασμό, ύστερα από το 1-1 που απέσπασε απέναντι στη Βιγιαρεάλ στο "Θεράμικα", έστω κι αν ο βαθμός ήταν κέρδος, για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι ψάχνονταν για ακόμα ένα παιχνίδι, χωρίς ο Τζούλεν Λοπετέγκι να βρίσκει λύσεις για μία εμπνευσμένη επίθεση και για δημιουργικό παιχνίδι. Το πρώτο γκολ του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους όμως, με τον Όλιβερ Τόρες μόλις στο 8' να κάνει το 1-0.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" εμφανίστηκε νωθρό και γι' αυτό υπήρχε ισορροπία στο 1ο ημίχρονο. Με την έναρξη του 2ου μέρους και το γκολ του Άλεξ Μπαένα, η εικόνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι στο γκάζι, επιτέθηκαν και έψαχναν το γκολ της νίκης. Δεν το βρήκαν παρότι ο Γιασίν Μπουνού είχε αντικατασταθεί στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού. Ο Μάρκο Ντμίτροβιτς έκανε τις επεμβάσεις που έπρεπε και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Βαγιαδολίδ - Κάντιθ 0-1 (90+2' Νεγρέδο)
  • Μαγιόρκα - Αλμερία 1-0 (25' Μαφέο)
  • Μπαρτσελόνα - Έλτσε 3-0 (34', 48' Λεβαντόβσκι, 41' Ντεπάι)
  • Βαλένθια - Θέλτα 3-0 (37' Καστιγέχο, 82' Ντε Σόουζα, 90+3' Αλμέιδα)
  • Αθλέτικ - Ράγιο 3-2 (14' Ινιάκι Γουίλιαμς, 28' Σάνσετ, 33' Νίκο Γουίλιαμς /5' Τρέχο, 80' Φαλκάο)
  • Οσασούνα - Χετάφε 0-2 (30' Ιγκλέσιας, 76' Άλβαρεθ)
  • Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 1-1 (51' Μπαένα / 8' Τόρες)
  • Μπέτις - Ζιρόνα 2-1 (15' πέν., 71' Ιγκλέσιας / 7' Μαρτίνεθ)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Εσπανιόλ 2-1 (17' Σέρλοτ, 29' Μέντεθ / 19' Ετσπόσιτο)
  • 18/9 22:00 Ατλέτικο - Ρεάλ