EUROPA LEAGUE

Βιγιαρεάλ - Ρεν 1-0: Ο Σέρλοτ έσπασε το σερί χωρίς νίκη

Ο Αλεξάντερ Σέρλοτ της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρεν για τη φάση των ομίλων του Europa League 2023-2024 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Το γκολ του Αλεξάντερ Σέρλοτ έδωσε στη Βιγιαρεάλ τη νίκη 1-0 απέναντι στη Ρεν, την πρώτη έπειτα από τέσσερις αγώνες, για τον όμιλο του Παναθηναϊκού στο Europa League.

Η Βιγιαρεάλ έσπασε την κατάρα τεσσάρων αγώνων δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και επικράτησε με 1-0 της Ρεν για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Europa League, κυνηγώντας τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" δεν βελτίωσε την εικόνα του σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια όπου απέτυχε να νικήσει, όμως βρήκε το γκολ με τον Αλεξάντερ Σέρλοτ στο 36' και είχε κάπου να βασιστεί.

Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι, δεν πτοήθηκαν από την καυτή ατμόσφαιρα στο "Θεράμικα" και έχασαν περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες για γκολ, όμως ήταν αρκετά άστοχοι και δοκίμασαν ελάχιστα τα αντανακλαστικά του Πέπε Ρέινα. Ο 41χρονος τερματοφύλακας χρειάστηκε περισσότερο από ποτέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν απέκρουσε πέναλτι του Μαρτέν Τεριέ για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

• ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρέινα, Φεμενία, Μαντί, Γκάμπια, Α. Μορένο (85' Αλμπιόλ), Καπού, Παρέχο, Μπαένα (57' Πεντράθα), Τριγκέρος (74' Κομεσάνια), Πίνο (57' Μοράλες), Σέρλοτ (85' Τεράτς)
  • ΡΕΝ: Μανταντά, Γκ. Ντουέ, Ομαρί, Τεάτ, Τριφέρ, Μπουριζό (73' Λε Φεέ), Σανταμαριά (73' Μάτιτς), Ντ. Ντουέ (81' Τεριέ), Μπλας, Γιλντιρίμ (64' Καλιμουεντό), Σαλάχ (64' Γκουιρί)