LA LIGA

Βιγιαρέαλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0: Άφησε το καλό για το τέλος και πλησίασε τους Βάσκους

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τη La Liga 2022-2023 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η Βιγιαρεάλ πήρε το ντέρμπι της τετράδας με αντίπαλο τη Ρεάλ Σοσιεδάδ και το 2-0 "ψαλίδισε" στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων στη La Liga.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε τη δυνατότητα να πετάξει εκτός κούρσας τετράδας τη Βιγιαρεάλ, όμως το "κίτρινο υποβρύχιο" δεν βυθίστηκε. Το 2-0 στο "Θεράμικα" για την 27η αγωνιστική της La Liga μείωσε την απόσταση των δύο ομάδων στους τέσσερις βαθμούς κι έβαλε ξανά στο "κόλπο" την ομάδα του Κίκε Σετιέν.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά, έχασαν δύο ευκαιρίες με τον Χοσέ Λουίς Μοράλες και είχαν και δοκάρι με τον Γέρεμι Πίνο. Η αναποτελεσματικότητα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, αλλά με ανοιχτούς λογαριασμούς για το 2ο μέρος.

Οι Βάσκοι βελτίωσαν εμφανώς την απόδοσή τους και, άρχισαν να χάνουν κι αυτοί ευκαιρίες, είχαν δοκάρι, όμως στο τελευταίο τέταρτο η Βιγιαρεάλ κατάφερε να πάρει αυτό που δικαιούται. Ένα πέναλτι στο 77' του Ντάνι Παρέχο κι ένα γκολ του Νικολάς Τζάκσον τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ κι έδωσαν στη Βιγιαρέαλ σπουδαία νίκη για τη συνέχεια της σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Οσασούνα 0-0
  • Ζιρόνα - Εσπανιόλ 2-1 (53' Μαρτίνεθ, 88' πέν. Στουάνι / 74' Μπρέθγουεϊτ)
  • Αθλέτικ - Χετάφε 0-0
  • Κάντιθ - Σεβίλλη 0-2 (51' Οκάμπος, 74' Εν Νεσιρί)
  • Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-4 (20', 66' Λεβαντόβσκι, 56' Φατί, 70' Τόρες)
  • Θέλτα - Αλμερία 2-2 (10' Σεφέροβιτς, 42' Πέρεθ / 7' Μπάμπιτς, 32' Πουτζμάλ)
  • Ρεάλ - Βαγιαδολίδ 6-0 (22' Ροντρίγκο, 29', 32', 36' Μπενζεμά, 73' Ασένσιο, 90+1' Βάθκεθ)
  • Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (77' πέν. Παρέχο, 81' Τζάκσον)
  • 02/04 22:00 Ατλέτικο - Μπέτις
  • 03/04 22:00 Βαλένθια - Ράγιο Βαγεκάνο