LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3: Καθάρισε τη νίκη σε έντεκα λεπτά

Ο Άντερ Μπαρενετσέα της Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπενφίκα για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στη "Ρεάλε Αρένα", Σαν Σεμπαστιάν | Τετάρτη 8 Νοεμβρίου 2023 © 2023/ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ καθάρισε τη Βιγιαρεάλ στο "Θεράμικα" με τρία γκολ σε έντεκα λεπτά.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πέρασε σαν σίφουνας από το "Θεράμικα" και με το 3-0 επί της Βιγιαρεάλ για τη 16η αγωνιστική της La Liga συνεχίζει το κυνήγι της τετράδας που οδηγεί στο Champions League.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι στο 1ο μέρος, κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και από το 38' μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους σημείωσαν τρία γκολ. Οι Μίκελ Μερίνο, Μαρτίν Θουμπιμέντι και Τακεφούσα Κούμπο καθάρισαν τη νίκη από νωρίς, αφού μετά το 3-0 το μόνο που έπρεπε ήταν η αποτελεσματική άμυνα.

Όπερ και εγένετο, αφού το "κίτρινο υποβρύχιο" είχε κάποιες καλές στιγμές στο 2ο μέρος, όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει κι έτσι παρέμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, με τελευταία να παραμένει αυτή επί του Παναθηναϊκού.