ΙΣΠΑΝΙΑ

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ 2-3: Ο Θεμπάγιος ήταν η αλλαγή της μεγάλης ανατροπής και της πρόκρισης στο Copa del Rey

Ο Ντάνι Θεμπάγιος της Ρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βιγιαρεάλ για τη φάση των 16 του Copa del Rey 2022-2023 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Ο Ντάνι Θεμπάγιος μπήκε στον αγώνα στο 56' και η Ρεάλ σημείωσε τρία γκολ ακολούθως, με τον Ισπανό να δημιουργεί ένα και να πετυχαίνει αυτό της ανατροπής με 3-2 απέναντι στη Βιγιαρεάλ, δίνοντας στους "μερένγκες" την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey.

Η Ρεάλ βρισκόταν πίσω στο σκορ από τη Βιγιαρέαλ, όταν ο Κάρλο Αντσελότι κοίταξε στον πάγκο και αποφάσισε να μην βάλει επιθετικό, αλλά έναν μέσο, τον Ντάνι Θεμπάγιος. Οι "μερένγκες" έκαναν την ανατροπή, με τον Ισπανό να βγάζει μια ασίστ και να σημειώνει το νικητήριο γκολ για το 3-2 στο "Θεράμικα" κόντρα στη Βιγιαρεάλ για τη φάση των 16 του Copa del Rey.

Ο αγώνας άρχισε με ένα πολύ δύσκολο διαγώνιο γκολ του Ετιέν Καπού μόλις στο 4ο λεπτό που έβαλε φωτιά στην κερκίδα. Το "κίτρινο υποβρύχιο" πήρε το μομέντουμ, οι φιλοξενούμενοι είχαν βαριά πόδια έπειτα από την ήττα με κάτω τα χέρια στο Supercopa από την Μπαρτσελόνα και κινδύνεψαν με δεύτερο γκολ.

Ο Βινίσιους προσπαθούσε επιθετικά να σηκώσει το μεγαλύτερο βάρος, όμως ο Φίλιπ Γέργκενσεν κατάφερε να ανταπεξέρθει στις απαιτήσεις. Ένα εξαιρετικό τρίγωνο στο 42ο λεπτό οδήγησε στο γκολ του Σάμουελ Τσουκουέζε, με το οποίο οι γηπεδούχοι θεώρησαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί.

Το 2ο μέρος άρχισε με καλές στιγμές εκατέρωθεν, μέχρι το 56ο λεπτό. Ο Θεμπάγιος πάτησε στο χορτάρι μαζί με τον Μάρκος Ασένσιο και στο επόμενο λεπτό ο Θεμπάγιος έβγαλε κάθετη στον Βινίσιους για τη μείωση του σκορ. Το μομέντουμ είχε αλλάξει, η Ρεάλ έψαχνε την ισοφάριση και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα.

Στο 69ο λεπτό ο Γέργκενσεν έκανε επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά και ο Έντερ Μιλιτάο πήρε το ριμπάουντ για το 2-2. Το "Θεράμικα" είχε παγώσει και όλα έδειχναν πως θα σημειωθεί ανατροπή. Στο 86', ο ήρωας της Ρεάλ πλάσαρε κι έκανε το 3-2, στέλνοντάς την στα προημιτελικά με το παιχνίδι της ζωής του.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μαγιόρκα 1-0 (5' Ναβάρο)
  • Αλαβές - Σεβίλλη 0-1 (48' Ράκιτιτς)
  • Σπόρτινγκ - Βαλένθια 0-4 (10', 39' Καβάνι, 21' Κλάιφερτ, 64' Λίνο)
  • Αθλέτικ - Εσπανιόλ 1-0 (27' Ντε Μάρκος)
  • Λεβάντε - Ατλέτικο 0-2 (54' Μοράτα, 90+1' Γιορέντε)
  • Μπέτις - Οσασούνα 2-4 πέν., 2-2 παρ., 1-1 κ.α. (62' Καρβάλιο, 103' Σαμπαλί / 90+1' Ντ. Γκαρθία, 106' Ρ. Γκαρθία)
  • Θέουτα - Μπαρτσελόνα 0-5 (41' Ραφίνια, 50', 90' Λεβαντόβσκι, 70' Φατί, 77' Κεσιέ)
  • Βιγιαρεάλ - Ρεάλ 2-3 (4' Καπού, 42' Τσουκουέζε / 57' Βινίσιους, 69' Μιλιτάο, 86' Θεμπάγιος)
TAGS ΙΣΠΑΝΙΑ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ