LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ 2-1: Επίδειξη δύναμης και νίκη εκτόξευση στο Θεράμικα

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τη La Liga 2022-2023 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η Βιγιαρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο σπουδαίο παιχνίδι κόντρα στη Ρεάλ και εκτοξεύθηκε στην 3η θέση της La Liga, με αγώνα περισσότερο.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο "Θεράμικα" για τη 16η αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρέαλ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Ρεάλ και προσπέρασε τρεις ομάδες, κάνοντας άλμα στην 4η θέση, αν και με παιχνίδι παραπάνω.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" ήταν εντυπωσιακό στην επίθεση και θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα τέρματα αν οι παίκτες του είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια. Το πρώτο 20λεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, που είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Ντάνι Παρέχο, ένα τακουνάκι του Φρανσίς Κοκλέν που κατέληξε στο δοκάρι κι ένα καλό σουτ του Ζεράρ Μορένο.

Η απάντηση της Ρεάλ ήταν ένα τετ α τετ του Έντερ Μιλιτάο που αγωνίστηκε ως δεξί μπακ στη θέση του τραυματία Λούκας Βάθκεθ, με συνέπεια για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι "μερένγκες" να παραταχθούν σε έναν αγώνα χωρίς Ισπανό στην αρχική ενδεκάδα.

Η Βιγιαρεάλ συνέχισε να χάνει μεγάλες ευκαιρίες, με τον Γέρεμι Πίνο να προσπαθεί να περάσει τον Τιμπό Κουρτουά σε τετ α τετ αντί να πλασάρει και ο Καρίμ Μπενζεμά στον αντίποδα έμοιαζε με θεατή στον αγώνα. Στο 40ό λεπτό, ο Γάλλος έβγαλε τον Βινίσιους σε θέση τετ α τετ, όμως ο Βραζιλιάνος νικήθηκε από τον Πέπε Ρέινα.

Τα γκολ που χρωστούσε το πρώτο 45λεπτο επετεύχθησαν στο δεύτερο. Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Πίνο με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει ένα χέρι του Χουάν Φόιτ την ώρα που πήγε να τραβήξει τη φανέλα τον Βινίσιους, σε μία φάση που συνεχίστηκε με τον Μπενζεμά να αποτυγχάνει να σκοράρει σε εστία χωρίς τερματοφύλακα. Το πέναλτι τον έκανε από μοιραίο ήρωα, αφού ευστόχησε κι έκανε το 1-1.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στην επόμενη φάση. Ο Φόιτ έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Ντάβιντ Αλάμπα γλίστρησε κι έκανε χέρι ανακόπτοντας την πορεία της μπάλας και ο Ζεράρ Μορένο νίκησε τον Κουρτουά για το 2-1.

Το παιχνίδι πήρε φρενήρη ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να φτάνουν κοντά στο τέταρτο γκολ του αγώνα. Αυτό δεν ήρθε όμως ούτε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων (αν και ο διαιτητής είχε υποδείξει επτά), όταν ο Αρνό Ντανζουμά έφυγε στην κόντρα, σούταρε από τα 30 μέτρα με τον Κουρτουά στην αντίπαλη περιοχή όπου είχε ανέβει για ένα κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.