LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Μπέτις 1-2: Ήρωας ο Γουίλιαν Ζοζέ στο 90+5'

TWITTER

Ο Γουίλιαν Ζοζέ σκόραρε στις καθυστερήσεις κι έδωσε στην Μπέτις τη νίκη με 2-1 μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Οι ομάδες που μονομάχησαν για την 5η θέση την περσινή σεζόν τέθηκαν αντιμέτωπες και στην πρεμιέρα τους στη φετινή La Liga. Η Μπέτις πήρε εκδίκηση από τη Βιγιαρεάλ για την περσινή ήττα στο ζευγάρι, με τον Γουίλιαν Ζοζέ να της δίνει τη νίκη 2-1 στο "Θεράμικα" χάρη σε γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως εκείνη του Μανουέλ Πελεγκρίνι ευτύχησε να προηγηθεί με τον Αγιόθε Πέρεθ μόλις στο 20ό λεπτό του αγώνα. Ο Ίσκο ήταν το μοναδικό καινούργιο πρόσωπο στην επίθεση των "βερδιμπλάνκος", κάνοντας ντεμπούτο πίσω από τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, όμως δεν κατάφερε να συμμετάσχει σε κάποιο γκολ.

Αντιθέτως, η πίεση του "κιτρίνου υποβρυχίου" έφερε την ισοφάιρση με τον Χόρχε Κουένκα στο 61ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να επιμένουν και να ψάχνουν την ανατροπή αλλά να μην καταφέρνουν να τη βρουν. Εν τέλει, οι Ανδαλουσιάνοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, αφού έπειτα από μια σέντρα από δεξιά του Γιουσούφ Σαμπαλί, ο Ζοζέ που είχε περάσει αλλαγή έπιασε την κεφαλιά κι έγραψε το 2-1.