LA LIGA

Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-1: Ασταμάτητη στην Ισπανία πριν από το Europa League

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Βιγιαρεάλ για τη La Liga 2022-2023 στο "Θεράμικα", Βιγιαρεάλ | Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα έβγαλε από το πρόγραμμά της μια δύσκολη έδρα, το "Θεράμικα" της Βιγιαρεάλ, και με το 1-0 οδεύει με ιδανική ψυχολογία στην αναμέτρηση κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Europa League.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ενδέκατη σερί επιτυχία για κάποια ισπανική διοργάνωση με το 1-0 στο "Θεράμικα" απέναντι στη Βιγιαρεάλ για την 21η αγωνιστική της La Liga και πλέον οδεύει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην αναμέτρηση κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Europa League.

Το παιχνίδι ήταν άκρως θεαματικό, με ταχύτητα και ευκαιρίες εκατέρωθεν. Σε μία εξ αυτών στο 18ο λεπτό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι βρήκε τον Πέδρι και στο τετ α τετ ο νεαρός Ισπανός έγραψε το 1-0. Ο Πολωνός επιθετικός είχε κι αυτός μια τεράστια ευκαιρία, όπως και ο Χοσέ Λουίς Μοράλες που απέτυχε σε δικό του τετ α τετ.

Στο 2ο μέρος, το "κίτρινο υποβρύχιο" ισορρόπησε το παιχνίδι και σταδιακά περιόρισε την Μπαρτσελόνα στο γήπεδό της, έστω κι αν δεν απείλησε πολλές φορές. Σε μία από τις λίγες καλές στιγμές, στα τελευταία λεπτά, ο Σάμου Τσουκουέζε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα δεν μέτρησε γιατί είχε προηγηθεί οφσάιντ. Με το VAR να αρνείται και πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, οι Καταλανοί έφτασαν στη νίκη με 1-0 που τους κρατά σε απόσταση από τους διώκτες τους στην κούρσα του τίτλου.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Κάντιθ - Ζιρόνα 2-0 (6' Εσκαλάντε, 34' Γκουαρδιόλα)
  • Αλμερία - Μπέτις 2-3 (27' Σουάρες, 62' Κόστα / 6' Ρόδρι, 42' Κανάλες, 70' Γκουαδράδο)
  • Σεβίλλη - Μαγιόρκα 2-0 (28' Εν Νεσιρί, 40' Χιλ)
  • Βαλένθια - Αθλέτικ 1-2 (17' Καστιγέχο / 30' Ν. Γουίλιαμς, 72' Σανθέτ)
  • Χετάφε - Ράγιο 1-1 (77' Ουνάλ / 38' αυτ. Αραμπάρι)
  • Θέλτα - Ατλέτικο 0-1 (89' Ντεπάι)
  • Βαγιαδολίδ - Οσασούνα 0-0
  • Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-1 (18' Πέδρι)
  • 13/02 22:00 Εσπανιόλ - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 15/02 22:00 Ρεάλ - Έλτσε